İçişleri Bakanlığı 635 Korucu ile 259 muhtarı görevden aldı. Bakanlık, ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla 259 muhtarın görevden alındığını duyurdu.

 

4230546E-6390-4990-B3FC-A45564ABDD23

Mezopotamya24 – Türkiye İçişleri Bakanlığı 635 Korucu ile 259 muhtarı görevden aldı. Bakanlık, ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla 259 muhtarın görevden alındığını duyurdu.

Muhtarların görevden uzaklaştırılmasının yerel seçim hazırlığı kapsamında yapıldığı ve söz konusu muhtarların Erdoğan’ın ‘Muhtarlar toplantısına’ katılmayanlardan olduğu bildiriliyor.

Görevden uzaklaştırılanların 103’ü köy, 156’sı ise mahalle muhtarı. Muhtarların görevden alınması ile ilgili Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunduğu değerlendirilen, görevin niteliğiyle bağdaşmayan eylemleri olduğu görülen 103 köy muhtarı ile 156 mahalle muhtarı olmak üzere toplam 259 muhtar adli ve/veya idari işlemlerin tekemmülü ve halihazırda yürütmekte oldukları görevin hassasiyeti nedenleriyle haklarında nihai karar verilene kadar görevlerinde kalmalarının doğurabileceği telafisi imkansız sonuçlar dikkate alınarak geçici bir tedbir olarak 442 sayılı Köy Kanunu ve 4541 sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanuna istinaden İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından görevden uzaklaştırılmıştır.”

Şimdiye dek isimleri açıklanmayan görevden alınan muhtarların listesinin bir süre sonra resmi gazetede yayınlanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saray’da yaptığı muhtar toplantılarının yanı sıra, İçişleri Bakanlığı en son beş ilden 50 muhtarı İspanya’nın Endülüs bölgesine götürmüştü.

Van’da tutuklanan muhtarlar

Son zamanlarda ‘KCK’nin şehir yapılanmasına yönelik faaliyetlerde yer aldıkları gerekçesi ile’ hükümet yanlısı medyada “PKK’lı muhtar kalmayacak” başlıkları ile muhtarlar hedef gösteriliyordu.

En son geçtiğimiz günlerde de Van’da 3 muhtar tutuklanmıştı. Son iki haftada Diyarbakır ve Istanbul merkezli birkaç ilde yapılan operasyonlarda 250’den fazla HDP’li ile aralarında gazetecilerin de olduğu sivil toplum kuruluşu aktivisti gözaltına alınmıştı.

635 korucu uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde de, 635 güvenlik korucusunu görevden uzaklaştırmıştı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, görevden uzaklaştırılan koruculardan 559’unun ‘örgütler ile bağlantılı’ olduğu iddia ediliyordu. 76 korucu ise ‘kaçakçılık, göçmen kaçakçılığı, uyuşturucu madde temini’ ile suçlanıyordu.

AKP döneminde sayıları artan ve kalıcı hale getirilen ‘koruculuk sistemi’, uzun süredir tartışma konusu. ‘Çözüm sürecinde’ koruculuğun kaldırılması konusunda uzlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.