Kürdistan’ın Güneybatısı’nı (Rojava) bekleyen en büyük tehlike bu aşamada İdlip’teki Cihatçı güçlere ilişkin TC-Rusya’nın anlaşması ve bunların burnu kanamadan Suriye için tehlike olmaktan çıkarıldığı ve Kürdlere karşı kullanılmak üzere dizayen edildikleridir.

 

A47DA61E-1E77-44A0-A492-6136EDE57EFB

Duruma bakılırsa Rusya ve Türkiye, bu güçleri Kürdlere saldırtacaklar. Bununla hem ABD planlarını boşa çıkarmaya, hem Kürdlere büyük zarar vermeye çalışacaklar. Bu arada Rusya, Cihatçıları Kürdler eliyle imha ettirecektir. Böylelikle Rusya bir beladan kurtulmuş olacaktır. Burada birçok ilişki iç içe yaşanacaktır. Bu cephe bu planı devreye koymakla cephenin her aktörü kazançlı çıkacağı hesabı yapıyor.

Bu plan bu cepheye stratejik bir üstünlük sağlar mı derseniz biraz zor. Telafuz edildiği kadarıyla şu an İdlip’teki Cihatçı gurubun sayısı 70-80 bin olarak hesaplanılıyor. Bunun birde milis gücü var. Bu sayı 300 bini bulduğu tahmin ediliyor. Büyük bir güç.

Peki bu gücün YPG karşısında kazanma şansı var mıdır?

Hayır!

Cihatçılar savaşacaklar, ölümüne direnecekler. Çünkü gidecekleri başka bir yerleri kalmamıştır. Sonuçta bu hamle ile imha olacaklar. Çünkü Cihatçıların karada YPG’ye karşı kazanma şansları yoktur. YPG organizeli bir güçtür. Elinde güçlü teknik vardır. Hazırlıklıdır. Dahası inançlı olarak ölümüne direnen bir güçtür. Cihatçıların bu güce karşı tek bir şansları vardır. O da, Rusya ve Türkiye’nin kendilerine sağlayacağı hava desteğidir. İşte burada sorun var. Karada her türlü destek verecekleri kesin ama hava desteği vermeleri sorun yaratır. O zaman ABD direk devreye girer. Kürdleri, bu cepheye ezdirmez. Ki Rusya ve Türkiye hava desteği vermesede ABD, Cihatçıların Rojava’ya saldırmasına göz yummaz. Rusya’da, Türkiye’de bunu çok iyi biliyor. Bu, Rusya’nında işine geliyor. Çünkü kendileri için tehlikeli gördükleri Cihatçıları ABD ve YPG tarafından imha edilmesi politikalarına ters gelmiyor.

Burada Türkiye, Rusya gibi düşünmez. Cihatçıların imhasını istemez. Tasfiye ile karşı karşıya kalınması durumunda Recep Tayyip Erdoğan bunların bir kesimini Türkiye’ye aktarır. İki nedenden dolayı bunu yapar. Birincisi, Kürdistan’ın Kuzeyi’nde Kürdlere karşı kullanmak, ikincisi; Avrasyacılara karşı bunları kendisi için güvence bilmesinden.

Cihatçıların, YPG’ye karşı savaşında Türkiye, elinden geldiği her desteği sunacaktır. Fakat bu destek hava desteği olmadan Cihatçıları başarıya ulaştırmaz. Türkiye hava desteğini vermeyi göze alır mı? Daha evvel dediğimiz gibi hem evet, hem hayır.

Normal bir kafanın baş vuracağı bir yol değildir. Bu yol, Türkiye’yi ABD ile askeri olarak karşı karşıya getirir. Türkiye’nin dağılmasına yol açar. Türkler bunu görüyor. Kendi aralarında tartışıyorlar. Kimi “aman bundan kaçınalım,“ derken, kimi “bu zaman kaybetmesine yol açar, her halükarda ABD ile kapışacağız, iyisi mi bugün olsun,“ noktasındadır. Bunu özelikle Avrasyacılar seslendirmektedir. AKP Hükümeti’de pek isteksiz değildir. Ülke ekonomik olarak iflasın eşiğine gelmiştir. Halkın huzursuzluğu giderek artmaktadır. Bu da, ancak bir savaşla zapt ı rapt altına alınabilir. Kendileri içinde hüsranla sonlanacak böyle bir deliliğe baş vurabilirler.

ABD’ye gelince şu an Türkiye ile bir askeri hesaplaşmayı istememektedir. Çünkü birinci önceliği İran Molla Rejimini tasfiye etmektir. Oraya odaklanmıştır. Fakat, Türkiye ilahi “yok İran’dan önce ben,“ derse ABD buna mecbur kalabilir. Fakat görünen kadarıyla bunun emareleri ortada yoktur. Çünkü ABD’nin Türkiye’deki mevzilerinde bir hareketlilik görünmüyor. Bir çatışmanın ortamı yok noktasındadır.

Kısaca görünen tablo şudur:

Türkiye ve Rusya, İdlip’teki Cihatçıları, Rojava’ya saldırtmaya çalışabilirler. Böyle bir planları vardır. Fakat Cihatçılar, imha olmaktan kurtulamayacaklar. Rusya kazançlı çıkarken, Türkiye desteklediği Cihatçılarla beraber kaybeden taraf olacaktır. Suriye, “Fırat’ın Doğusu egemenliğime dönecek,“ noktasındadır. Bunu zaten dilendiriyor. Boş bir umut. Bunun için askeri bir girişimde bulunur mu biraz zor.

ABD ve YPG, Rojava’da tam egemendir. Burası korunacaktır. Kürd bağımsızlık inşasına devam edilecektir