Rusya gerçek niyetini ortaya koydu

 

56DEC067-66AA-401F-80FA-0296788A5F21
Mezopotamya24– Rusya’dan Rojava’daki gelişmelerle ilgili yapılan Kürd karşıtı açıklamaların son zamanlarda arttığı dikkat çekiyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Rusya’nın Fırat’ın doğusundaki durumdan endişe duyduğunu” bildirdi.

Geçtiğimiz hafta da Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin de, Rovaja Kürdistan’da Kürd güçlerin kontrolünde olan toprakların, bu ülkenin ‘ayrılmaz bir parçası olduğunu’ ve Kürdlerin bu bölgelerde kendilerini ‘iyi ve özgür hissetmesi gerektiğini’ söylemişti.

ABD’nin Kürdlerle ilişkisinin politik boyuta evrilmesi ile Rusya’nın bu açıklamalarının tonunu sertleştirmesinin paralel gelişmesi dikkat çekiyor.

Yarıdevlet inşası rahatsız eder

Zaharova, bugünkü basın toplantısında, “Maalesef, Fırat’ın doğusundaki durum giderek daha fazla endişe uyandırıyor. Bu bölge neredeyse tamamen Kürd müttefiklerine dayanan Amerikalılar tarafından yönetiliyor” dedi. Rus Sözcü, “Onların, Fırat’ın doğusunda, mevcut Suriye Anayasası’na aykırı olarak özel idare oluşturma çabaları, tüm bunlar maalesef olumlu sonuçlar doğurmuyor. Biz bunu karadaki durumdan görüyoruz” diye ekledi.

Zaharova, bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında Fırat’ın doğusundaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Fırat’ın doğu kıyısındaki gelişen durum gittikçe daha rahatsız edici hale geliyor” diyen Zaharova, ABD’nin bu bölgede SDG ile ittifak halinde olduğuna işaret etti. Suriye’deki mevcut anayasaya uymayan bazı özel yönetim oluşturma çabalarının sonuç vermeyeceğini anlatan Zaharova, “Böyle bir yarı-devlet inşası, Kürd olmayan nüfusu, Arapları, Süryanileri, Türkmenleri rahatsız eder” iddiasında bulundu. Zaharova, bölge halkının ABD tarafından denetlenen yerel güvenlik görevlilerinin keyfiliğinden memnun olmadığı iddiasında da bulundu.

Kürd toprakları Suriye’nin ayrılmaz parçası’

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Rovaja Kürdistan’da Kürd güçlerin kontrolünde olan toprakların, bu ülkenin ‘ayrılmaz bir parçası olduğunu’ ve Kürdlerin bu bölgelerde kendilerini ‘iyi ve özgür hissetmesi gerektiğini’ söylemişti. Verişin, ‘Rusya’nın Türklerin Afrin’deki mücadelesine saygıyla yaklaştığını’ da ifade etti.

Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, Sputnik’e verdiği mülakatta, Suriye’de Kürd güçlerin denetiminde olan bölgeler ve bağımsızlık tartışmalarına ilişkin olarak şunları söyledi: “Biz şuna inanıyoruz: Kürd toprakları, yani Kürdlerin yaşadığı topraklar -kaldı ki buralarda çok sayıda Arap da yaşıyor- elbette Suriye topraklarının ayrılmaz bir parçası. Kürdler, Suriye’de kendilerini iyi ve özgür hissetmeli.”

Verşinin, Kürd güçler ve Suriye hükümeti arasında temasların devam ettiğini belirtip tarafların bir tür uzlaşıya varmasını istediklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin

Rusya Türklerin Afrin’deki mücadelesine saygıyla yaklaşıyor’

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Türkiye’nin Moskova’ya Afrin’de terörle mücadele ettiğine dair güvence verdiğini de söyledi. Verşinin, “Türk tarafının Afrin’de faaliyetlerini gerçekleştirirken yaptığı açıklamaları çok ciddi bir şekilde ele aldık. Türklerin bu bölgeye terörle mücadele etmek için, ulusal güvenlik çıkarlarını temin etmek için geldiğini gördük. Buna saygıyla yaklaşıyoruz” dedi. Rusya ve Türkiye’nin gerek Astana formatında gerekse ikili düzlemde Suriye’nin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına saygı duyduğunu ve destek verdiğini birçok kez açıkladığını anımsatan Verşinin, Moskova’nın bu duruma da saygıyla yaklaştığını vurguladı.