KAŞIKÇININ ŐLDŪRŪLMESI ÎLÎŞKÎLERDE YENI BIR SAYFA AÇACAK

 

5A28A91B-EFCC-41D3-A875-1A735798172F

Mezopotamya24-Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğuna girdikten sonra kendisinden haber alınamayan Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne inanılırken, Suudi yetkililer Kaşıkçı’nın konsolosluk binasından ayrıldığını iddia ediyor.

Kaşıkçı’nın, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için gittiği ve bir daha da dışarı çıkmadığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde gazetecilerin bekleyiş de devam ediyor.

Kaşıkçı olayının Türk-Suudi ilişkilerini zora sokacak boyutlara tırmanacağı tahmin ediliyor. Kaşıkçı’nın öldürülmesi halinde ise Suudi rejiminin uluslararası alanda zor durumda kalacağı ve yaptırımlara maruz bırakılabileceği iddia ediliyor.

15 kişilik bir ekip tarafından öldürüldü

Olayın duyulması ardından ajanslara konuşan ve isimlerini açıklamayan Türk yetkililer, Kaşıkçı’nın başkonsoloslukta öldürüldüğünün değerlendirildiğini söyledi. Reuters’a konuşan yetkili, “Türk polisinin ön değerlendirmesine göre, Bay Kaşıkçı, Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğunda öldürüldü. Biz cinayetin planlı olduğuna ve cesedin konsolosluk dışına çıkarıldığına inanıyoruz” dedi. Anadolu Ajansı’na konuşan yetkililer ise Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na yapılan tüm giriş çıkışların emniyet tarafından incelendiğini söyledi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir kaynak da 15 kişilik ekibin iki ayrı uçakla Türkiye’ye girdiği ve aynı gün Türkiye’yi terk ettiğini söyledi. Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre bu 15 Suudi vatandaşının kimlikleri tespit edilmeye çalışılırken, Kaşıkçı’nın konsolosluk binasına girdiği saat ile, nişanlısının kendisinden haber alınamadığını bildirdiği zaman arasında yapılan tüm giriş çıkışlar emniyet görevlileri tarafından inceleniyor.

Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdulkerim El-Hireyci, Cemal Kaşıkçı’nın durumuna ilişkin Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na çağırılmıştı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın görüştüğü Büyükelçi Hireyci’ye, Suudi gazetecinin durumuna ilişkin bilgi soruldu, ancak detay verilmedi.

Başsavcılık soruşturma açtı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da, Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda alıkonulduğuna dair iddiayla ilgili soruşturma başlattı. Anadolu Ajansı’nın Cumartesi günü geçtiği habere göre “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim saat 13.00’te giriş yaptığı ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu’nda alıkonulduğuna dair iddiayla ilgili soruşturma” başlattı. Haberde soruşturmanın tüm boyutlarıyla derinleştirilerek devam ettiği kaydedildi.

Bin Selman konsoloslukta arama yapılmasını önerdi!

Kaşıkçı’nın kaybolması ile dikkatleri üzerine çeken Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ise, kayıp gazeteci için, “Türkiye’nin konsoloslukta arama yapmasına izin vermeye hazırız. Saklayacak hiçbir şeyimiz yok” dedi. Bloomberg kanalına röportaj veren Veliaht Prens, “Bu binalar egemen topraklardır ancak buraya girmelerine, arama yapmalarına ve ne yapmak isterlerse yapmalarına izin vereceğiz. Saklayacak hiçbir şeyimiz yok” diye konuştu. Suudi Prensi, Cuma günü yayınlanan röportajda, Kaşıkçı’nın başkonsolosluk binasına girdikten sonra, çok uzun bir süre geçmeden yine dışarı çıktığını söyledi. Kaşıkçı hakkında Suudi Arabistan’da bir suçlama olup olmadığı sorusunu yanıtsız bırakan Prens Muhammed, öncelikle Kaşıkçı’nın nerede olduğunun ortaya çıkarılmasının önem taşıdığını belirtti ve “Suudi Arabistan’da olsa, ben bunu bilirdim” dedi.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu da, Gazeteci Kaşıkçı’dan Başkonsolosluk binasına girdikten sonra haber alınamadığı iddiaları üzerine sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi: “Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu, Suudi Arabistan Krallığı vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın, İstanbul Başkonsolosluk binasından çıktıktan sonra ortadan kaybolduğuna dair basın yayın organlarında yer alan haberleri takip ettiğini ve Kaşıkçı’nın Başkonsolosluk binasından çıktıktan sonra kaybolma şartlarına ilişkin gerçeklerin ortaya çıkarılması için kardeş yerel Türk yetkili mercileri ile koordinasyon ve takip içerisinde olduğunu bildirdi.”