Enkaza dönen Kobani’nin yeni görüntüsü

Enkaza dönen Kobani’nin yeni görüntüsü

Mezopotamya24-IŞİD saldırısına uğradığı 4 yıl önce taş üstünde taşın kalmadığı Kobani’nin yeni görüntüsü yayınlandı.

Dört yıl önce IŞİD’in saldırısına uğradıktan sonra yerle bir olan, neredeyse tamamı yıkılan Kobani kenti, ANHA muhabirleri Zana Seydi ve Dicle Ahmet tarafından son haliyle görüntülendi.

IŞİD’in ağır silahlar ve top mermileri ile enkaza dönüştürdüğü kentin son görüntüleri, aradan geçen 4 yıldaki büyük değişimi gözler önüne seriyor.

2014 yılında IŞİD’in saldırısına uğrayan Kobani kentinde YPG ve YPJ’liler kentteki sivil halkla birlikte IŞİD’e karşı direnmiş, tüm dünyanın ilgisini çeken direniş sonrasında IŞİD 2015 yılının Ocak ayında kentten ve bağlı köylerden tamamen çıkarılmıştı.

Kobani’ye dönük saldırı sırasında 400’e yakın köyün yanı sıra kentin yüzde 90’ını ele geçiren IŞİD’in ağır silahlarla düzenlediği saldırılar nedeniyle kentte yıkılmadık tek ev, tek duvar kalmamıştı.

Kent, IŞİD’den kurtarıldıktan sonra yeniden inşa edilmeye başlandı. Halkın büyük çoğunluğu evleri kendi olanaklarıyla yeniden yaptılar. İnşanın büyük oranda tamamlandığı kentte yer yer kamu kurumları ile sanayi amaçlı yatırımlara dönük inşalar sürdürülüyor.

Dört  yıl önceki görüntüsü ile kıyaslanamayacak kadar büyük değişim gösteren kente ilişkin Kobanililer, “4 yıl önce kaydedilen görüntülerle kentin bugünkü yüzünü yan yana getirdiğimizde, kentin özgürlüğüne kavuştuğu günden bugüne küllerinden nasıl doğduğunu bir kez daha açıkça görebiliyoruz” diyorlar 

Got something to say? Go for it!

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: