Fitch 20 Türk bankasının notunu düşürdü

 

CC6478A0-2F2B-464F-B1F1-31F2A072D4FF

Mezopotamya24-Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 20 Türk bankasının ve iştiraklerinin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu düşürdü.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 20 Türk bankasının yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu düşürdü. Fitch görünümün de negatif olduğunu kaydetti.

BBC Türkçe’nin aktardığı haberde, Fitch yaptığı açıklamada not indirimine neden olarak Türk lirasındaki değer kaybı, faizdeki ani artış ve zayıf büyüme beklentisi karşısında bankaların performans, varlık kalitesi, sermayelendirme, likidite ve fonlamada karşılaşma ihtimali olan baskıları gösterdi.

Öte yandan ılımlı parasal politikaların banka notlarının kısa vadede karşılaşabileceği baskıları yumuşattığı belirtildi.

Fitch Türk bankacılık sektörünün 2019 yılında da, zayıf ekonomik büyüme, yüksek faiz oranları ve sorunlu kredilerde beklenen artış nedeniyle zorlu koşullarla karşılaşabileceği notunu düştü.

Fitch Ratings 13 Temmuz’da Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye düşürmüş, görünümü ise “durağan”dan “negatif”e çevirmişti.