Fransızca’nın yaşayan en kült şarkıcısı Ermeni asıllı Charles Aznavour 94 yaşında hayatını kaybetti. Aznavour, 70 yıllık kariyeri boyunca 1400 şarkı bestelemiş ve seslendirmişti.

AC0F5820-D6A7-42F4-A743-4DE345C2D6C3

Mezopatamya24– Fransızca’nın yaşayan en kült şarkıcısı Ermeni asıllı Charles Aznavour 94 yaşında hayatını kaybetti. Aznavour, 70 yıllık kariyeri boyunca bin 400 şarkı bestelemiş ve seslendirmişti. ‘Fransa’nın Frank Sinatra’sı’ olarak bilinen şarkıcınını180 milyon albümü satılmış ve şarkıcılığının yanı sıra 60’tan fazla filmde rol almıştı.1924 yılında Paris’te dünyaya gelen Ermeni asıllı sanatçı, üç kez evlenmiş, 6 çocuk sahibi olmuştu.

Turne için gittiği Japonya’dan yeni dönen 94 yaşındaki Aznavour’un Fransa’nın güneyindeki Alpilles’te bulunan evinde hayatını kaybettiği belirtildi.

22 Mayıs 1924’de Paris’te Gürcistan göçmeni bir baba ve Türkiye göçmeni bir annenin çocuğu olarak doğan Shahnour Vaghenag Aznavourian, sahne adıyla Charles Aznavour olarak tanınıyordu. 01 Ekim 2018’de Fransa’nın Alpilles kentinde 94 yaşında hayata veda etti.

Ermeni sanatçı Charles Aznavour Fransa’nın popüler ve kült sanatçılarından biri olarak biliniyor. Şarkıcı olarak tanınmasına rağmen söz yazarı, oyuncu ve diplomat olarak da çalıştı.

Ermeni bir ailenin oğlu olarak 22 Mayıs 1924’te dünyaya geldi. Fransa’ya Gürcistan’dan göç eden babası Michael Aznavourian şarkıcı, İzmir’den göç eden annesi Knar Baghdasarian ise oyuncuydu. “Caucase” isimde bir restautantaları vardı. Sanatçı bir aileden geldiğinden küçük yaşta tiyatroyla tanışan Aznavour henüz dokuz yaşındayken oyunlarda rol alıp şarkı söylemeye başladı. Küçük kumpanyalarda şarkı söyleyerek başlayan kariyerinin dönüm noktası ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’la tanışması oldu. Piaf’la birlikte Amerika’ya ve Avrupa’nın çeşitli kentlerine düzenledikleri turneler sonucu dünyaca ünlü bir şarkıcı haline geldi.

Charles Aznavour, 7 farklı dilde bin 200 farklı şarkı kaydetti ve 94 ülkede konser verdi.

Altı dilde (Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça) dilde şarkı söyleyebilen çok yönlü bir sanatçı olan Aznavour’un dünyanın dört bir yanında pek çok hayranı vardır. Ana dili Fransızca dışında, İngilizce ve Almanca da konuşur, ama Ermenice bilmemektedir. Bugüne dek, altmışa yakın filmde rol alan Aznavour yüzlerce beste yapmış ve şarkı sözleri yazmıştır. Fransanın Frank Sinatrası olarak da lanse edilen Aznavour`un hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir. 1970’lerde “Dance in the Old Fashioned Way” ve “She” parçalarıyla İngiltere’de büyük başarı elde etti.

Ermenistan için vakıf kurmuştu

1988’de yaşadığı depremle ağır yaralar alan Ermenistan’a “Ermenistan için Aznavour” adlı bir vakıf kurarak maddi manevi yardımlarda bulunuyor. Bu çabaları nedeniyle Ermenistan Hükümeti 2004 yılında ülkenin en yüksek mertebesi olan “Ermenistan Ulusal Kahramanı” ödülüne layik görmüştür 2008 yılındada Serj Sarkisyanın imzaladığı kararname ile Aznavour’a Ermenistan vatandaşlığı verilmiş ayrıca 2009 yılında Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi olarak atanmıştır. Ayrıca 2009 yılından itibaren Birleşmiş Milletler’de Ermenistan’ın daimi delegesi olmuştur.