Tûrkîye kendine itihat etmeyen cihatçilarini buduyor

 

6183A426-94FC-42FB-942C-C2DC2B5393D8

Mezopotamya24-İdlib’de Heyet Tahri el-Şam ve Türk devleti güdümlü “Ulusal Kurtuluş Cephesi” bileşenlerinden Nureddin Zenki ve 3 cihatçi grup arasında çatışma yaşanıyor.
İdlib’de bu sabah saatlerinde Heyet Tahrir el-Şam ve Türk devleti güdümlü Nureddin Zenki ve 3 cihatçi grup arasında çatışma yaşanıyor. Yerel kaynaklar ve Suriyeli gazeteciler çatışmaların başlamasına Nureddin Zenki grubunun İdlib’in Daret İzze ilçesinde Heyet Tahrir el-Şam (Cephet El-Nusra) grubunun 3 yôneticisini ve 11 militanını kaçırması ve bilinmeyen bir yere götürmesinin sonrası başladiģi belirtildi.

Sabah saatlerinde başlayan gerginlik sonrası Efrîn’den çok sayida cihatçinin Tûrkiye tarafindan Nureddin Zenki ve diģer 3 gruba yardıma gônderildiģini bilgisini de veren yerel kaynaklar ve gazeteciler Türk istihbarat servisinin İdlib’de sivil halkida Heyet Tahrir el-Şam’a karşı sokağa çıkardığını ifade ettiler.

İdlib’in Daret İzze kasabasında HTŞ ve 4 grup arasında başlayan ise çatışmanın yer yer devam ettiģide gelen bilgiler arasinda. Heyet Tahrir el-Şam’ın Nureddin Zenki grubundan 12 kişiyi öldürürken çatışmalarin yer yer devam ettiģi belirtiliyor.

2017 başlarında Türkiye-Rusya-İran garantörlüğünde başlayan Astana görüşmelerine karşı çıkan grupların Cephet El Nusra öncülüğünde kurduğu Heyet Tahrir el-Şam hem ABD hem de Rusya’nın terörist örgütler listesinde yer alıyor. Ekim 2017’de “İdlib’e operasyon yapıyoruz” propagandasını yükselten Türk ordusu 8 Ekim’de Heyet Tahrir el-Şam çeteleri eşliğinde İdlib’e girmişti. İdlib operasyonun gündeme gelmesi ve Rusya ile yapılan pazarlıklar sonucunda 31 Ağustos 2018’de Türkiye de Heyet Tahrir el-Şam’ı terör örgütleri listesine aldı.

Nureddin Zenki Tugayları, kuruluşunda yer aldığı Heyet Tahrir el-Şam çetelerinden yaşanan çatışmaları gerekçe göstererek ayrıldı.

Şu anda tamamen Türk devleti güdümünde olan Nureddin Zenki grubu Türk devleti tarafından 1 Ağustos 2018’de 11 çete grubunun bir araya getirilmesiyle kurulan “Ulusal Kurtuluş Cephesi” içinde yer alıyor.

“Ulusal Kurtuluş Cephesi” çeteleri 17 Eylül’de Rusya’nın Soçi kentinde Erdoğan ve Putin arasında yapılan anlaşmayı tanımış, fakat silah bırakmayacaklarını açıklamışlardı. Heyet Tahrir el-Şam ise bu konuda henüz bir açıklamama yapmamıştı.