Şehba Yönetimi Konferansını yaptı. Şehba Kantonu Yönetimi 3. Konferansı dün sona erdi. Konferansta kantonun geleceğine ilişkin önemli kararlar alındı.

 

6BCA8395-28FB-4A4A-BCF6-02FF626B63F5

TOLÎN HESEN – FÎDAN ABDULLAH

Şehba Kantonu Yönetimi dün, “Örgütlü Toplum Özgür Toplumdur” şiarıyla 3. Konferansını Til Qerah köyünde gerçekleştirdi.

2 gün süren konferansta sivil kurumlar, Şehba Özgür Kadın Birliği, kantonda bulunan meclis ve komünler, Suriye Gelecek Partisi, Suriye Demokratik Ulusal Koalisyonu, Kongreya Star, TEV-DEM ve Efrin Demokratik Özerk Yönetimi temsilcilerinin de bulunduğu 150 delege hazır bulundu.

Konferansta yer alan Kuzey Suriye Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yûsif ve Efrin Demokratik Özerk Yönetimi Eşbaşkanı Osman Şêx İsa siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirme yaptı.

Konuşmalarda, Suriye krizine müdahil ülkelerin işgal komplolarını hayata geçirmek istediği ve halkın üzerinden çıkar sağlamak istedikleri belirtildi.

Konuşmalarda ayrıca Rojava ve Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılardaki amacın, bölgedeki demokrasi projelerini darbelemek olduğuna işaret edildi.

Konferansın devamında Şehba Kantonu’ndaki yıllık faaliyetlere ilişkin rapor, Şehba Kantonu Yürütme Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı İsmail Musa tarafından okundu ve tartışmaya sunuldu.

Katılımcıların değerlendirmeleri ve önerileri sonrası kantonun geleceğine ve kantonda yürütülecek çalışmalara ilişkin kararlar alındı.

Konferansın sonunda TEV-DEM Üyesi Hesen Koçber yaptığı konuşmada, Suriye’nin hassas bir dönemden geçtiğini, bu nedenle Kuzey Suriye ve Rojava halklarının daha aktif bir şekilde siyasetin içinde yer alması gerektiğini ve Türk devleti işgali karşısında birliğini oluşturması gerektiğini belirtti.

Konferansta alınan kararlar

Alınan bazı kararlar şöyle:

-Komün yönetimlerinin bir kez daha gözden geçirilmesi, ihtiyaç haline köylerde yeni komünler kurulması ve meclisler bünyesinde bulunan komitelerin güçlendirilmesi.

-Kurumlarda yer alanlar için eğitim programları uygulanması.

‘Türk devleti Kuzey Suriye’nin tamamını işgal etmeyi planlıyor’
– Diplomatik İlişkiler Komitesi’nin kurulması.

-Gıda Komitesi’nin kurulması.

-Şehba Bölgesi İnsan Hakları Komitesi’nin kurulması ve Toplumsal Adalet Divanı’nın yeniden oluşturulması.

-Türkiye işgalciliğine karşı savaşan ve Efrin’in kurtuluşu için mücadele eden halk güçlerine maddi ve manevi destek sunulması.

-Şehit Aileleri Meclisi ve Şehba Özgür Kadın Birliği konferanslarının kararlarını hayata geçirme.

-Şehba’da gençlik örgütlülüğünü sağlamak amacıyla maddi ve manevi destek sağlanması.

-Halkın huzuru ve güvenliği için çalışan savunma güçlerine yardım.

-Demokratik Toplum Eğitim Komitesi’nin rolünün kanton içinde aktif hale getirilmesi, basının rolünün güçlendirilmesi.

-Til Eran ve Til Hasil ile köylerinde örgütlülüğü geliştirme amaçlı her alandan komiteler oluşturulması.

-Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve Demokratik Ulus ilkelerinin gerçekleşmesi için eylemler düzenlenmesi ve mücadelenin düzeyinin yükseltilmesi.