ABD, Rojeva’da kalıcı

 

D0D553C3-602D-4DF3-AC95-91EEEF35B226

Mezopotamya24– Son dônemlerde ABD’nin Rojeva’da kalıcı olduğunun işaretlerini veren üst düzey yetkililer peş peşe açıklamalar yapıyorlar.

Amerikan Savunma Bakanı James Mattis, dün yaptığı açıklamada, IŞİD’in yok edilmesi halinde de Suriye’de kalmaya devam edeceklerini açıkça ifade etti. Mattis, Amerikan askerleri, IŞİD’lilerin Suriye’ye geri dönmemeleri, Suriye’de güvenilir ve bölgesel ordu oluşturuncaya kadar, Suriye’de kalmaya devam edeceklerini söyledi.

Ancak Mattis, “güvenilir bölgesel ordu” ile neyi kastettiği izah etmedi. Mattis’in sözünü ettiği ordunun SDG’nin kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösteren ve ABD güçleri ile koordine halinde olan güçler olduğu bildiriliyor.

Suriye’den çekilme şartı

Aynı gün benzer bir açıklama da ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan geldi. Balton, İran’a bağlı askeri güçlerin Suriye’den ayrılmadıkça, ABD ordusunun da bölgede kalmaya devam edeceğini belirtti. Güvenlik Danışmanı, ‘İran askerleri İran sınırları dışında olduğu sürece ayrılmayacağız. Bu İran’ın vekillerini ve milislerini de kapsıyor’ diyerek Hizbullah ve Heşdi Şabi’yi işaret etti. Bolton, İran’ın bölgedeki etkisini yitirene kadar ABD güçlerinin Suriye’den ayrılmayacağını kaydetti.

ABD’nin Suriye’de 15’i askeri üs, 3’ü havaalanı toplam 18 askeri yerleşkesi bulunuyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon önceki hafta üslerine takviye ve SDG güçlerine yardım amaçlı 250 TIR dolusu silah ve malzeme yollamıştı.