Türk devletinin İdlib’deki sivilleri ya da kentin durumunu hiç düşünmediğini vurgulayan siyasetçiler, “Türkiye İdlib’deki cihatçilari korumayı garantileyerek Kürt halkının kazanımlarının bulunduğu alanlara saldırmayı planlıyor” vurgusu yaptı.

976B3CAD-CBC8-4C7B-87B4-D17CB138FC50

 

ZANA SEYDÎ-DICLE EHMED

İdlib’deki cihatçilari koruyabilmek için Rusya ile “Silahsız bölge” anlaşmasına varan Erdoğan, anlaşmanın hemen ardından yaptığı açıklamalarda Fırat’ın doğusunu tehdit ederek asıl amacını ortaya koydu. Rojava ve Kuzey Suriye’deki siyasetçiler, Erdoğan’ın çetelerini koruyabilmesinin yanı sıra Demokratik Özerk Yönetimi hedef alarak bölgenin güvenliğini yok etmeyi tasarladığını söyledi.

‘Türk devleti Kuzey Suriye’nin tamamının işgalini hedefliyor’

Suriye Gelecek Partisi Fırat Bölge Bürosu Başkan Yardımcısı Semîre Elî, Suriye krizinin dış güçlerin müdahaleleri nedeniyle derinleştiğini vurguladı. Türk devleti başta olmak üzere dış güçlerin Suriye’deki menfaatleri nedeniyle savaşın ömrünü uzattığını belirten Semîre, “Türk devleti Kuzey Suriye’nin tamamını işgal etmeyi ve topraklarına katmayı planlıyor” dedi. Semîre, Türk devletinin sivilleri hiçbir şekilde düşünmediğini, sivilleri bahane ederek İdlib’deki varlığını ve çetelerini korumayı amaçladığını vurguladı.

İdlib’de cihatçi gruplarının Türk devleti tarafından korunup, beslendiğine dikkat çeken Semîre, “Türkiye Soçi’deki görüşmelerin hemen ardından Fırat’ın doğusunu, yani Kürtleri tehdit etti. Türk devleti Kürtleri ve tüm kazanımlarını yok etmek istiyor. Bu çok tehlikeli bir yaklaşımdır. Fırat’ın doğusu Suriye halklarınındır, işgalcilerin değil” şeklinde konuştu.

YRA, Reqa’daki basın emekçileriyle toplandı
Türk devletinin bölgedeki politikalarını değerlendiren Kobanê Kantonu Aydınlar Birliği Üyesi Mazlum Cemo, “İdlib’deki siviller ya da kent Türkiye’nin umurunda değil. Türk devleti İdlib’i garanti altına alarak Kürt halkının kazanım elde ettiği bölgelere saldırmayı planlıyor” dedi.

Erdoğan’ın Kürt halkının Efrîn’i özgürleştirme ve kazanımlarını koruma gayretinden vazgeçirebilmek için yeni saldırılar planladığını belirten Cemo, “Türk devleti her geçen gün Suriye krizini derinleştiriyor” dedi.