Erdoģan utanmadan gazetecilere ajan dedi. Almanya temaslarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, bugün mevkidaşı Frank Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’le görüştü. Erdoğan, Almanya ziyaretinde ilk görüşmesini Cumhurbaşkanı Steinmeier’la gerçekleştirdi. Steinmeier Erdoğan’ı resmi törenle karşıladı.

4A6EEE66-67D0-42C0-AA3E-22AB3F431435

Mezopotamya24 – Almanya temaslarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, bugün mevkidaşı Frank Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’le görüştü. Erdoğan, Almanya ziyaretinde ilk görüşmesini Cumhurbaşkanı Steinmeier’la gerçekleştirdi. Steinmeier Erdoğan’ı resmi törenle karşıladı.

Almanya Cumhnurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, görüşme öncesi basına yaptığı açıklamada, ziyaretin iki NATO üyesi arasında buzları eritmesini umduğunu söyledi. Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ziyaretin, ilişkilerin normalleşmesi anlamına gelmediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Steinmeier, “Buna daha çok yolumuz var ama bu bir başlangıç olabilir” dedi.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Erdoğan, Steinmeier’la görüşmesinin ardından başbakan Angela Merkel’le de buluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel çalışma yemeğinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Merkel’in konuşmasına basın özgürlüğü, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konuları ve iki ülke ilişkilerine atfettiği önem damga vurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Merkel’in bu konudaki eleştirilerine doğrudan yanıt vermedi, 24 Haziran seçimlerinin ardından Türkiye’nin yeniden reform yoluna girdiğini söyledi.

GAZETECİ DIŞARI ÇIKARTILDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel’in 30 dakika geç başlayan basın toplantısında gazetecilere özgürlük yazılı tişört giyip fotoğraf çekmek isteyen Avrupa Postası Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Adil Yiğit polis eşliğinde salondan çıkarıldı.

Soru-cevap kısmında ise Erdoğan’ın daha önce Almanya’ya yönelttiği Nazi suçlamaları, tutuklu gazeteciler ve Can Dündar’la ilgili yanıtlar öne çıktı.

Merkel konuşmasında şunları söyledi:

KÖKLÜ KARŞITLIKLAR OLDU: İnsanların tüm çıkarlarını koruduğumuzu, ayrımcılığa uğramadan burada barışçıl bir yaşam sürmeleri için elimizden geleni yaptığımızı söyledim. Elbette camilere yönelik saldırılar kabul edilemez. Camilere karşı saldırılara tavır almaktayız. Yabancı düşmanı saldırının 25’inci yıl dönümünde kendim de orada bulundum. Biz kesinlikle her türlü güvenlik önlemini alarak güven ortamını daha da sağlamlaştırmak istemekteyiz. Son yıllarda malum bazı köklü karşıtlıklar olmuştur. Farklı görüşmelerimiz olmuştur. Basın özgürlüğü gibi konular olmuştur. Son derece somut durumların da çözüme ulaşması bizi mutlu etti. Halen Alman vatandaşı olarak tutuklu olan bir takım insanlar var. Bu konuda da bir çözüm bulunması için katkıda bulunmaya çalışıyorum.

İSTİKRARLI TÜRKİYE İSTİYORUZ: Yarın tekrar görüşmemiz olacak. Bu konuları da ele alacağız. Almanya olarak istikrarlı bir Türkiye olsun istemekteyiz. Göç konusunu ele aldık. Türkiye olağanüstü yüksek bir performans sergilemektedir. Suriye’den gelen 3 milyon kadar mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. İdlib konusunu ele aldık. Orada kırılgan bir durum var. Rusya, Türkiye ve Fransız devlet başkanlarıyla birlikte ben de bir araya gelerek ekim ayının ortalarında dörtlü zirve düşünüyoruz. Belli yükümlülüklerimiz var. AB’nin özellikle mülteci projeleri için kaynakların bürokratik olmayan şekilde akmasını sağlamak istiyoruz.

POLİTİK İLİŞKİLER CANLANDIRILMALI: Terörle mücadele konusunda işbirliğimizi daha da iyileştirmek istiyoruz. İçişleri bakanlarının işbirliğini tekrar canlandırmak istiyoruz. Dışişleri bakanlarının son derece iyi işbirliği bulunmaktadır. Türkiye’deki Alman okullarıyla ilgili olmaktadır. Almanya’da yaşayan Türkler açısından imkanların sunulması gerekmektedir. Karşılıklı iyi ilişkileri biz de arzulamaktayız. Sadece Alman vatandaşı olan insanların bazı insanların tutuklu olmaları değil sadece, belli konularda farklı görüşlerimiz olabiliyor. Ama karşılıklı konuşarak ele almamız gerekiyor. Ben kesinlikle görüşülmesi, konuşulması taraftarıyım. Yarınki görüşmeyi de sevinerek beklediğimi söylemek istiyorum.