Abdullah Öcalana uygulanan ağır tecrit koşullarını ve Erdoğan’ın Almanya ziyaretini protesto eden genç kendini yaktı. Erdoğan’ın Almanya ziyaretini ve Öcalana uygulanan tecridi protesto eden Batmanlı genç kendini ateşe vererek hayatına son verdi.

 

F74D13F8-13EC-455E-AFA0-431CFF9E456F

Mezopotamya24-Almanya’nın İngolstad kentinde Batman’ın Kozluk ilçesi nüfusuna kayıtlı Ümit Acar adlı genç, Erdoğan’ın Almanya ziyaretini protesto ederek kendini yaktı. Bedenini ateşe veren genç kendini yakmadan önce sosyal medya platformu üzerinden yayınladığı canlı videoda nasıl bir eylem yapacağını belirtmeden amacını anlattı. Türkiye Almanya ilişkilerinin yanı sıra PKK lideri Öcalan’ın İmralı Cezaevi’ndeki koşullarını da yapacağı eylem ile protesto edeceğini belirten Acar’ın cenazesi Münih’teki bir hastanede tutuluyor.

Sabah saatlerinde evden ayrıldıktan sonra saat 11.00 sıralarında bulunduğu yerin konumunu bir yakınına göndererek bedenini ateşe veren Acar’ın cenazesi konumun atıldığı yerin polise bildirilmesinden sonra bulundu.

Facebook üzerinden yayınladığı videoda eyleminin amacını anlatan Acar, “Biliyorsunuz bugün Erdoğan Almanya’ya geliyor bu protestomun bir nedeni de budur. Almanya ile Türkiye’nin dostluklarının bize yaşattıklarını biliyorsunuz. Türkiye ile Almanya’nın 300 yıla varan bir dostlukları vardır. Halepçe katliamının Almanya’dan gönderilen kimyasal gazlarla gerçekleştiğini de biliyoruz. Rojava’da Kürtlere dönük gerçekleştirilen katliamların tümünde Almanya’nın Türkiye’ye verdiği silahların payı vardır. İşte bu şartlarda Erdoğan tekrar Almanya’ya geliyor. Bu nedenle ben bu eylemi gerçekleştireceğim” ifadelerine yer verdikten sonra bedenini ateşe vererek yaşamına son veriyor.

Acar’ın cenazesi halen polis tarafından kaldırıldığı Münih’teki bir hastanenin morgunda tutuluyor.