Türkiye’den İdlib’e takvisine cihatçilar eşlik ediyor.

C4CA31A8-4605-428E-A5A5-B6B1AE28BDFA

Mezopotamya24-Soçi’deki mutabakat sonrası Türkiye, İdlib’e asker takviyesi yaptı. Askeri konvoya ise ‘Silah bırakmayız’ diyen grup eşlik etti.

Türkiye İdlib’e yönelik askeri takviye yaparken 35 araçlık konvoya Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya şartlı destek veren silahlı muhaliflerden ‘Ulusal Kurtuluş Cephesi îsîmli cihatçi grup eşlik ediyor.

AFP’nin aktardığına göre söz konusu askeri araçlar Türkiye sınırından başlayan gece yolculuğuyla ana yolları kullanarak Sarakeb kasabası yakınına ulaştı.

Britanya merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de askeri konvoyun İdlib’deki gözlem noktalarına yerleştiğini doğruladı.

Anlaşmaya şartlı destek vermişlerdi

Türkiye’nin desteklediği silahlı cihatçilari temsil eden ve çoğunluğunu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi, Moskova ile Ankara arasında imzalanan anlaşmaya dair ‘tam işbirliği’ göstereceğini belirtse de silah bırakmayacağını ve elinde tuttuğu yerleri teslim etmeyeceğini bildirmişti.

Cephe ihtiyatlı destek sunarak, “Türk müttefikimiz ile sivillerin korunması yönündeki çabalarının başarılı olması için tam işbirliğimizi ilan ediyoruz. Rusya, rejim ve İran’ın ihaneti ihtiyatlı ve uyanığız. Elimiz tetikte kalacak ve silahlarımızı, toprağımızı veya devrimimizi bırakmayacağız” demişti.

Anlaşmada ne var?

Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 17 Eylül’de, Rusya’nın Soçi kentinde, “İdlib; Gerginliğin Azaltılması Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Mutabakatı” imzalamıştı.

Anlaşmaya göre İdlib vilayetinde rejim güçlerine karşı savaşan gruplarla Suriye ordu birlikleri arasında Türk ve Rus ordularının kontrolü altında ağır silahlardan arındırılmış 15-20 kilometre derinliğinde bir tampon bölge oluşturulması planlanıyor.

Rusya, İdlib’e yönelik operasyonu bekletme karşılığında Türkiye’den bölgedeki cihatçı örgütlerle ılımlı muhalifleri 15 Ekim’e kadar ayırmasını bekliyor.