Suriye savaşının sürdüğü 7 yılda tek çözüm yolunun savundukları 3’üncü çizgi olduğunu vurgulayan PYD Eşbaşkanı Eyşe Hiso, partilerinin halkların bölgede elde ettiği tüm kazanımları koruyacağını vurguladı.

08513688-A517-45BD-8D79-7E9C0A3CE7A5
Mezopatamya24-Suriye savaşının sürdüğü 7 yılda tek çözüm yolunun savundukları 3’üncü çizgi olduğunu vurgulayan PYD Eşbaşkanı Eyşe Hiso, partilerinin halkların bölgede elde ettiği tüm kazanımları koruyacağını vurguladı.

Demokratik Birlik Partisi (PYD), kuruluşunun 15’inci yıldönümü vesilesiyle Hesekê’nin Til Temir ilçesinde toplantı gerçekleştirdi.

“Çağın Direnişi ruhuyla PYD’nin 15’inci kuruluş yıldönümünü kutluyoruz”

sloganıyla gerçekleştirilen toplantıya, PYD’nin bölge yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda bölge sakini de katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan PYD üyesi Osman Xelîl, partinin mücadelesini şehitlerin direniş çizgisinde sürdüreceğini vurguladı.

Toplantıda bölgedeki gelişmeleri değerlendiren PYD Eşbaşkanı Eyşe Hiso, “PYD olarak Suriye savaşı ile birlikte halkın özgürlük ve demokrasi taleplerini göz önünde bulundurduk. Halkın haklı taleplerine dış devletlerin müdahalesi artınca kendilerini muhalif olarak tanımlayan tarafların tümü bu devletlerin gölgesine sığındı. İradelerini bu devletlere teslim ederek halkın taleplerini görmezden gelen bu taraflar, bölgedeki politikalarını dış devletlerin menfaatleri doğrultusunda belirledi” şeklinde konuştu.

Kendilerini muhalif olarak tanımlayan tarafların halkın taleplerini yok saydığını ve Suriye krizini derinleştirmek için çabaladığını belirten Eyşe Hiso, askeri seçeneğin hiçbir sorunu çözmediğini ve Suriye halklarının telafisi imkansız acılar yaşamasına sebep olduğunu söyledi.

PYD’nin Suriye krizindeki rolüne dikkat çeken Eyşe Hiso, “PYD, üçüncü çizgiye dayanarak mücadele etti ve halkların kardeşliğini esas aldı. Savaşın üzerinden geçen 7 yıl, Suriye krizinin tek çözüm yolunun savunduğumuz üçüncü çizgi olduğunu gösterdi” dedi.

‘Efrin özgürleşmeden Suriye’nin parçalanması sona ermez’

Türk devleti ve destekleyen devletlerin Kuzey ve Doğu Suriye’de hayat bulan demokratik projeyi yok etmek için tüm imkanları ile Efrîn’e saldırdığını belirten Eyşe Hiso, “Ancak Efrîn’de halkın kahramanca direnişi karşısında askeri, ekonomik, siyasi ve toplumsal bir yenilgi tattılar. Türkiye şimdi siyasi ve ekonomik bir kriz ile karşı karşıyadır” ifadelerini kullandı.

Cenevre, Astana ve Soçi gibi görüşmelerin dış devletlerin Suriye’deki menfaatlerini koruması için gerçekleştirildiğini ve krizi derinleştirmek dışında bir işe yaramadığın söyleyen Eyşe Hiso, “PYD, özgürlük, demokrasi, halkların kardeşliği ve meşru savunma temelinde mücadelesini sürdürecektir. PYD, halkların kazanımını sonuna kadar koruyacaktır” dedi.

Toplantı katılımcıların değerlendirmeleri ile son buldu.