78D751C2-1F5F-4C07-A334-C9FCBA79AF9A

Washington Enstitüsü’nden çalışan ve “Suriye uzmanı akademisyen“ olarak taktim edilen Fransız Fabrice Balanche’nin yazdıklarına bakıldığında bu adamın birileri adına dezinformasyon yaydığı anlaşılıyor. Yazdıklarının gerçeğe uymadığı Suriye sahasında olup biteni takip eden her sağduyu sahibi insanın kolayca görebileceği zor değildir.

Ne diyor Fabrice Balanche?

“Suriye’de artık çatışmaların geride kaldığı ve tüm tarafların, üçüncü taraflar dahil, sahada yapabileceklerinin sınırlarına dayandığı, takatlerini tükettikleri aşamaya gelindi. Bundan böyle yeniden imar ve anayasa yazımı konuşulacak… YPG, ABD açısından IŞİD’e karşı mücadelede sadece taktiksel bir müttefik. Bu nedenle eğer gelişen şartlar dahilinde kontrolündeki toprakları açması istenirse Tahran ve Şam ile yeni anlaşmalar sağlayabilir… Sırada tüm Irak-Suriye sınırını ele geçirip ABD ve müttefiklerini bölgeden tamamen kovmak var.“ (Fabrice Balanche)

Fabrice Balanche’nin yazdıklarının hiçbiri gerçekçi değildir. Suriye’de olan biten daha işin başlangıcı. Süreci takip eden herkes şu gerçeği görür. Suriye’de sorunların çözümü sadece bir anayasa yazım işinin olmadığı görülecektir. Önümüzdeki dönem savaşın dahada üst boyutlara sıçrayacağı bir süreç olacaktır. Bunu kavramayanlar Irak’ta olan bitene bakabilirler.

Dikkat edilirse bu adamı referans alan Kürd millet düşmanları olan Türkler, Farslar ve Araplardır. İşin garibi bu adamı referans alan kimi Kürd çevreleride vardır. Bunu bilerek mi, yoksa bilmeyerek mi yapıyorlar bilemem ama bunu yapmakla düşmanın dezinformasyonlarının taşıyıcısı oluyorlar. Sahada olup bitenleri kavramayan Kürdler ister istemez bundan etkileniyorlar. Buna dikkat etmek, düşmanın oyununa gelmemek gerekir.

Her yurtsever Kürd şunu kavramalıdır. YPG, kontrolündeki toprakları Suriye’ye açması düşman iddiasıdır. Birde onlar adına diplomasi çalışması yapan paralı kalemşörlerin. Yanı sıra ABD ile YPG arasındaki ilişki “taktiksel“ bir ilişki olmayıp stratejik bir ilişkidir. Daha ötesi ABD’nin bölgeden çekip gitmesi Kürd millet düşmanlarının dünden bugüne ileri sürdüğü ve öyle olmasını istediği bir durumdur. Ama bu kursaklarından kalacaktır. ABD bölgede egemen ve kalıcıdır. Orta Doğu’yu yeniden şekillendirene kadarda kalacaktır. Gidici olan buna direnen sömürgecilerimiz olacaktır.

25 Eylül 2018