Cezaevinde uğradığı hak ihlallerine karşı 78 gündür ölüm orucunda olan hasta tutuklu Vefa Kartal’ın bilinci kapanmaya başladı. 1994 yılından beri siyasi tutuklu olan Vefa Kartal, tutulduğu Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde 78 gündür ölüm orucunda. 2 yıl önce, beyin lobları arasındaki damarlarda şişme olduğu için beyin cerrahisine sevk edilmiş. MR çekilmiş ancak bu MR’a ilişkin raporlar kaybolduğu için tedaviye başlayamamış. MR için yeniden randevu verilmiş, ancak bir daha hastaneye götürülmemiş. Hepatit B, prostat, yüksek tansiyon, ülser, bağırsak sorunu, alerji gibi birçok sağlık sorunu mevcut.

 

B1922FD8-BB5D-4F42-A80E-9B7623CEA45A

Mezopotamya24– Cezaevinde uğradığı hak ihlallerine karşı 78 gündür ölüm orucunda olan hasta tutuklu Vefa Kartal’ın bilinci kapanmaya başladı. 1994 yılından beri siyasi tutuklu olan Vefa Kartal, tutulduğu Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde 78 gündür ölüm orucunda. 2 yıl önce, beyin lobları arasındaki damarlarda şişme olduğu için beyin cerrahisine sevk edilmiş. MR çekilmiş ancak bu MR’a ilişkin raporlar kaybolduğu için tedaviye başlayamamış. MR için yeniden randevu verilmiş, ancak bir daha hastaneye götürülmemiş. Hepatit B, prostat, yüksek tansiyon, ülser, bağırsak sorunu, alerji gibi birçok sağlık sorunu mevcut.

Vefa Kartal, 12 Ocak 1994’te ‘PKK Ege bölgesi sorumlusu’ olmak suçlaması ile idam cezası almış, cezası sonraları ağırlaştırılmış müebbete dönüştürülmüştü.

24 yıldır cezaevinde olan Kartal, İzmir 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeyken hastane sevkleri engellendi. Bunun üzerine geçtiğimiz yılın Haziran ayında Adalet Bakanlığı’na, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu ve dilekçe yazdı. Ancak üç ay boyunca yanıt alamadı. Dilekçeleri işleme konulmayan Kartal bunun üzerine 18 Ağustos 2017’de bunu protesto etmek için açlık grevine başladı. Açlık grevinin 61. gününde Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Kartal’a cezaevine giriş esnasında çıplak arama dayatıldı, kabul etmediği için de darp edildi.

Kartal, doktordan rapor alıp savcılığa suç duyurusunda bulunsa da bu da karşılıksız kaldı ve Tekirdağ 1 nolu F Tipi Hapishanesi’ne getirildikten sonra uzun süre eşyaları kendisine verilmedi. Açlık grevinin 114’üncü gününde eşyaları verildiği için açlık grevini sonlandırdı.

Vefa Kartal şimdi ise tutulduğu Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tam 78 gündür ölüm orucunda. Ailesinin verdiği bilgiye göre Kartal’ın bilinci kapanmaya başladı.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Twitter’da yaptığı açıklamada, “Tekirdağ cezaevinde ölüm orucundaki 78. gününü yaşayan Vefa Kartal’ın durumunu takip ediyorum. Bilinç bulanıklığı başlamış, cezaevi savcılığı durumu hakkında açıklama yapmalı” çağrısında bulundu.

Bu arada change.org’da Vefa Kartal’ın serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı.

Twitter’da da #VefaKartalÖlümOrucunda adlı tagda Kartal’a destek kampanyası yürütülüy