İlham Umer, yeni Suriye anayasası ve anayasa komitesinin Suriye halkı tarafından oluşturulmaması halinde kendilerini bağlamayacağını söyledi.

 

1FF2A4A9-3B7F-4E34-A3CB-76CE8145B5FF

 

 

MIHEMED EL-EHMED

Mezopatamya24-BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura, Suriye için yeni bir anayasa komitesi oluşturma çabası içerisinde. Ancak anayasa komitesi için yapılan bu girişimler, Türkiye gibi krizi derinleştirme çabaları içindeki ülkelerin çıkara çatışmaları nedeniyle şimdiye kadar sonuç alabilmiş değil.

De Mistura, yeni Suriye anayasası için ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün temsilcilerinin bulunduğu “küçük grup” ile görüşmeler gerçekleştirmişti.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Başkanlık Konseyi Üyesi İlham Umer, BM ve dünya güçlerinin yeni Suriye anayasası oluşturma girişimlerine ilişkin ANHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

İlham Umer, Suriye halkının iradesi dışında oluşturulan anayasanın hiçbir faydasının olmayacağını vurgulayarak şöyle dedi: “Suriye için yeni anayasa oluşturmak isteyenlerin hiçbiri Suriye topraklarında değil ve Suriye krizinin çözümü onları ilgilendirmiyor.”

İlham Umer konuya ilişkin devamla, “Suriye’nin birçok bölgesini çetelerden temizleyen ve tüm dünya üzerindeki terör tehlikesini kaldıran Suriye’nin gerçek gücüne (QSD) söz hakkı verilmediğini görüyoruz. Suriye’nin yeni anayasası için bizim fikrimiz alınmıyor, aksine bu topraklar üzerinde olmayan ve Suriye krizini derinleştiren tarafların görüşleri alınıyor. Suriye toprakları üzerinde aktif rol oynayan güçler göz ardı ediliyor” dedi.

Anayasa tüm halkları temsil ederse başarılı olur’
İlham, MSD olarak yeni anayasaya ilişkin tavırlarını, “MSD olarak, Suriye halkının temsilcilerinin doğrudan katılım gösteremeden oluşturulacak anayasanın hiçbir faydasının olmadığını düşünüyoruz” sözleriyle ifade etti.

Bölge ülkelerinin, Suriye’de krizinin çözülmesini istemediklerini belirten İlham, Cenevre, Soçi, Astana ve benzeri toplantıların krizi daha da derinleştirdiğini, nedenin ise bu görüşmelerde Suriye halklarının temsilcilerinin yer almaması olduğunu söyledi.

MSD Başkanlık Konseyi Üyesi İlham Umer konuşmasının sonunda, “Suriye halkının kendi eliyle oluşturulmayan bir anayasa, bizi temsil etmeyecektir. Suriyeli tüm taraflar anayasa çalışmalarında yer almalıdır” dedi