Partilerinin 15’inci kuruluş yıldönümüne ilişkin konuşan PYD Eşbaşkanı Eyşe Hiso, “Yeni yıl zafer ve demokrasinin ilkelerinin hayat bulduğu yıl olacak” dedi.

 

21836935-E0A5-40A4-B1FB-6F52A188AF2D

DIJLE EHMED – Mezopotamya24

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Eyşe Hiso, partinin 15’inci kuruluş yıldönümüne ilişkin ANHA’ya konuştu. Konuşmasının başında Efrîn halkı ve Çağın Direnişçilerini selamlayan Eyşe, Efrîn’i özgürleştirmek için mücadelelerini yükselteceklerini vurguladı.

‘Şehitlerimizin amacı birincil görevimizdir’

Partilerinin halk iradesi ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın halkların kardeşliği felsefesiyle kurulduğunu belirten Eyşe, güçlerini bu fikirden aldıklarını söyledi. Partilerinin Suriye rejim güçlerinin yoğun baskı ve saldırıları altında kurulduğunu hatırlatan Eyşe, “Parti kadrolarımız hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklanıyordu. Çoğunun akıbeti halen belli değil. Birçok parti kadromuz da şehit edildi. Tek amaçlarını özgür bir yaşam ve halkların ortak yaşamıydı. Partimiz de şehitlerin mücadelesini yürüterek amaçlarını gerçekleştirmeyi birincil görev bildi” şeklinde konuştu.

Demokratik bir ideoloji temelinde kurulan partilerinin Suriye’de kadın özgürlüğünü esas alan tek siyasi parti olduğunu hatırlatan Eyşe, “Partimiz kadın özgürlüğüne olan inancıyla mücadele yürüttü. Eşbaşkanlık sistemin devreye soktu. Kadın özgürlüğüyle ahlaklı ve politik toplumu inşa edeceğiz” dedi.

‘Savunduğumuz çizgi Suriye krizinin de çözüm yoludur’

Partilerinin yürüttüğü mücadele ile Rojava Devrimi’nde büyük rol üstlendiğini belirten Eyşe Hiso, “Suriye savaşının sürdüğü 8 yıl boyunca savunulan üçüncü çizginin tek doğru yol olduğu ispatlandı. Tüm halk ve inançlarının yer aldığı Demokratik Özerk Yönetimlerin başarılı olduğu ve Suriye krizinin tek çözüm yolu olduğu herkes tarafından görülüyor” dedi.

Salih Müslim: Türkiye Idlib’deki çeteleri Efrin’e göndermek istiyor
Suriye savaşının derinleşmesinin tesadüf olmadığını ve her şeyin planlı bir şekilde devletler tarafından yönetildiğini belirten Eyşe Hiso, “Suriye savaşında vekiller eliyle yer alan devletler şimdi ise direkt savaşta yer alıyor. Türk devleti de Suriye’deki varlığı ile hayat bulan demokratik projeyi yok etmek istiyor” dedi. Güvendikleri tek noktanın halkların iradesi olduğunu vurgulayan Eyşe, Suriye savaşının tüm halk ve inançların katıldığı diyaloglar ile çözülebileceğini söyledi.

‘Efrîn’in özgürlüğü için mücadele edeceğiz’

Partinin planlamasına ilişkin ise Eyşe, “Partimizin yeni yılında, mücadelemizi Efrîn’in özgürlüğüne kadar yükselteceğiz ve halkların evlerine dönebilmesi için YPG/YPJ’ye destek vereceğiz. Efrîn’in kayıp gitmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Demokratik Özerk Yönetimleri örgütlemeye devam edeceklerini aktaran Eyşe, Özerkliğin Suriye’nin demokratikleşmesini sağlayan tek yol olduğunu vurguladı.

Adem-i merkeziyetçi ve demokratik bir Suriye için mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Eyşe, her daim şehitlerin direniş çizgisinde yürüyeceklerini vurguladı.

Eyşe son olarak, “Efrîn, halkların yaşam alanıdır. Buranın özgürlüğü için Çağın Direnişi ruhuyla mücadelemizi yükselteceğiz. Yeni yıl zafer ve demokrasinin ilkelerinin hayat bulduğu yıl olacak” dedi