Cemil HAYEK YAZDI: ÇANLAR İDLİP İÇİN ÇALIYOR


5C098DCE-236B-4161-B5FA-2FB790F9D6B2Suriye ordusu İdlip’e dayanırken, Yemen’deki dünyanın en gerici katliamını ve gayrı meşru istilasını görmezden gelenler, Suriye’deki teröristleri için ‘katliam olacak’ propagandasına başladılar bile. O kolera ile ölüme terkedilen Yemenli çocuklar yerine, teröristlerin aileleri ile öldürülecekleri bahanesi ile timsah gözyaşları döküyorlar. Biz bu şarkıyı Halep için duymuştuk. Halep sonunda ne oldu ise, İdlip’in de olacağı odur. Tüm dalavereleriniz boşuna. İsterseniz yine kimyasalla itham edin; Beyaz beretlileri kiralayıp, tekrar Suriye’ye yollayın, bakalım işe yarayacak mı?

Yoksa siz İdlip’te katil yetiştiren masum analar mı keşfettiniz? Cumartesi Analarına reva gördüklerinizden sonra, yoksa Çavuşoğlu’nun ‘Facia olur’ sözü ile ne kastedildi acaba? Sizden büyük facia ne ola?

Belli ki, teröristleri Astana’da koruyan diktatörlük ile emperyalizm, antiemperyalist mücadeleye her türlü çomağı sokacağından, yakında Esad’a kimyasal silah kullanma ithamı yapıp, hava saldırıları yapacaklar ama bir kez daha yenilgiyi kabullenmek zorunda kalacaklardır. Alacakları yenilgiyi daha şimdiden hissedip, gündem değiştirmek için Cumartesi Annelerine utanmadan saldırdılar. Her zaman Anne ismini, cins isim olduğu halde, büyük harfle yazarım; Sizin üniformalı haydutlarınız onları gözümüzde küçük düşüremez. Bebekleri öldürüp ciğerlerini yiyenlerle olan ahlaksal bağınız, Cumartesi Annelerine yaptıklarınızla bir kez daha ortaya çıkıyor. Onun için onlara önce ‘devrimcidediniz, sonra sinirli gençler dediniz, şimdi bazı teröristler’ diyorsunuz ve yenilgiyi ensenizde hissederek, Cumartesi Anneleri ile gündem değiştiriyorsunuz; Gizlice, tam imha olmadan, başka  yerde kullanmak üzere onları kaçırmağa çalışıyorsunuz; Ama boşuna, Suriye zafere koşarken, siz Anneleri ağlatıp, Ana düşmanı teröristleri korumağa çalışıyorsunuz. Böylece diktatörün her iki ordunun başkomutanı olduğu tescil edilecek. Seçimlerde yapılan tehditlerin kaynağı, şimdidaha da belirgin olacak.

Cumartesi Anneleri hem Türk hem de Kürt Analarıdır. Anaların dayanışması, halkların dayanışmasına örnek teşkil edecektir.k

İdlip’ten sonra kurtuluş savaşı devam edecek ve ümit ederim ki, sıra Suriye’nin evlatları olan Kürt kardeşlerimizle birlikte, Afrin taarruzuna gelecektir, yani o zamana kadar gerekli sadakat anlaşmaları sonuç verecektir. Yiğit Kürt halkına yakışan da budur.

IŞİD’İ Kürt halkına saldırtan Suudi Arabistan, şimdi de PYD’ye 250 bin Dolarlık bir yardımda bulunacakmış. Sadece bunun sözünü etmesi, Kürt halkına bir hakarettir. Kürtler sizin ‘Blackwater’ gibi çetelerinizden oluşmuyor ki, satın alasınız. Suudi Arabistan hangi kurtuluş savaşına yardımcı oldu ki, Kürtleri düşünsün? Daha düne kadar, Türkiye’nin dostu diye takdim edilen Suudi Arabistan, bu parayı, aslında Kürtleri Türkiye’ye karşı kullanmak için ve Amerika’nın talimatı ile yapmaktadır. Milyonlarca çocuğu Yemen’de koleraya boğan Suudi Arabistan, Kürtlere hangi mantıkla yadım yapmaktadır?

Bölgenin en laik halklarından olan Kürtler, Suudi Arabistan’ı ilk ret edecek olan halktır; onlara yakışan budur.

Amerika Kürtler için Suriye’de bulunmuyor. Azledilmekle karşı karşıya olan Trump, son çare olarak, Suriye’den çekilmeyi geciktirdi. Bu durum onu azledilmekten kurtarmadığı gibi, Suriye’de ebediyen kalacak hali de yoktur. Kürt liderlerin şimdiye kadar olan onurlu duruşları, emperyalizme kucak açmayacak kadar gururludur. Emperyalizme karşı savaş, İdlip’ten sonra Kuzey Suriye’de de, Kürt halkı ile beraber devam edecektir.

İran, Türkiye, Çin ve Rusya’ya ABD tarafından konan önlemler, bu ülkeleri her yönden yakınlaştıracak ve sadakat halinde olmaları halinde, yakında Golan dâhil, Suriye’nin tüm toprakları kurtarılmış olacaktır. Bu durum, kesinlikle statükoyu değiştirir.

Peki, bu durum Türkiye’yi diktatörlükten kurtarır mı?

Elbet hayır!

Türkiye’yi sadece kendi halkı kurtarabilir.

Muhalefetin olmadığı yerde, diktatörlük tek seçenek olur. Muhalefet, sadece ismen vardır.  Geçenlerde bir CHP milletvekilini dinlerken, bu kanıya vardım. Milletvekilinin adını ve parti ismini okumadan, bir muhalefetmilletvekilini, bir iktidar vekilinden ayıramadım. O halde tek aday iktidardır ve şu an onu devirmeği vaat eden bir muhalefet yoktur.  Yıkıma doğru olan koşu, tam gaz devam edecektir.

Diktatörlük devam ederken, zulüm de devam edecektir; Ne kadar gürültü olursa, eli uzun olanlar o denli hızlı çalışır.

Hukukun katli devam edecek, avukatlar tutuklanıp, hapsedileceklerdir

İhale soygunları devam edecek, yoksulluk devam edecektir

Meydanlara inmeler, iktidarı tehdit eden tek unsur olabileceğinden, her türlü baskı uygulanacaktır.

Seçimlerdeki sahtekârlıklar ve işbirliği, artık alenen yapılacaktır.

Basın susturulduktan sonra da, baskı, muhbirlik ve her türlü işbirliğine zorlamak için devam edecektir

Ekonomiyi batıran savaş ve teröristlere yardım devam edecek, bankalar ve postahaneler, para alan Suriyelilerle dolup, taşacaktır. Bahaneleri ise, kriz olacaktır.

Hiçbir zulüm kalıcı değildir.

Ancak, Türkiye’nin oyun alanı daralmaktadır.

Halkı kin ve nefrete boğanlar, Kürt, Alevi ve devrimcilere karşı fitne yatarak, kendilerini kahramanlaştırıp, her türlü hukuksuzluğa alıştırdılar. Ancak dışladığınız insanlar, artık kazanamayacağınız insanlara dönüşüyor. Hırsızlık ve talan günleri, ebedi olamaz.

Artık kucaklamadığınız insanlar, sizin insanlarınız olmayacak ve kendinizi güçlü sandığınız oranda, ne zulümden, ne de komşuları tehditten vaz geçeceksiniz.

Parçalanmağa sadece davetiye çıkarmadınız, bölünmeği zorunlu kıldınız.

Kimseyi suçlamayın, suçlu, devlet denen mafyanın ta kendisidir.

Kimse ‘ideolojilerin çağı geçti demesin; En büyük ideoloji olan din de, en büyük mafya da iktidardadır.

Ezilenler ne sadece Kürtler, ne de Türkler veya emekçilerdir ama hepsi ve herkesten oluşuyor.

Direnenlerin yanında olalım, içerde de, dışarda da!Başka yolu yok bunun.

Devlet intihar ediyor.

Son çare olarak, İdlip’teki teröristleri içerli alırlar. Çünkü her iki ordunun komutanı birdir. Bu da, Ruslarını hoşuna gitmez. Çünkü Ruslar bu teröristleri imha etmek istiyor, bela kendilerine yakınlaşmadan. Aynı, Çin gibi.

Bu nedenle, çember daralıyor; Hangi çember mi? Siyasi entrikaların alan çemberi

Çanla İdlip için çalarken, diktatörlük için de, İsrail için de, Trump için de çalıyor..

Statüko değişiyor, bazı aymazlar uyanmıyor, uyanmak istemiyor. Talan cennetinin cazibesinden, uyanmak istemiyor.

Halklar size haddinizi bildirir; Emekçiler de, devrimciler de.

Türk fobisi yıkılırken, artık kimseyi tehdit edemeyeceksiniz.

Halkına ihanet edenlerin, komşularına hayır dokunamaz.

Haramilerden hami olamaz; Arapça ‘ Hamiyya, haramiyya!’.

‘Men dakka dukka!’ dan daha çok yakışıyor(Seni döveni, döv!).

Ama her ikisi de anımsanmalı, çünkü tarih yazılıyor!  

Cemil Hayek

26. 08. 2018