Kalbinin dilini katıksız paylaşan Dersim’in devrişi Atakan hevalin iktidara meydan okuyan, düş ve düşünce gücüdür bize yol gösteren. Candan gülüşünde kök hücre olmanın asaletini koruyan Şengal’in Pir’i Zeki hevalin samimi emeğidir bize rehberlik eden… ( Z.S )


Metin ÇİYAYİ

Metin ÇİYAYİ 

Karanlık ve acı yılların, korkunç zamanları bir sabahında Kürdistan dağlarında bir şahin uçar. Güneşe varmak için açmıştır kanatlarını. Gecenin sessizliğini bir kurşun böler ve dağ yankılanır. Şahin ve Güneş aynı hizaya geldiklerinde güneş bütün heybetiyle Kürdistan üstünde doğar. Şahin umut ve sevinçle göğsünü kurşuna siper eder.

0C0BF05E-2EA7-4626-A1F2-95D79E9EDAF3

AGİT elinde bir harita, yüreğinde binlerce insanın haykırışı. Büyük komutan kararını verir, bu gün karanlıktan aydınlığa çıkmanın tarihi der ve emrini verir. Bugün mazlumların, Hayrilerin ve Küçük komutan Ali’nin düğünü, haydi hevaller halaya…

Kurşun karanlığı deldiğinde, güneş doğmuş Diyarbakır zindan şehitleri halaya tutuşmuştu. Komutan AGİT ikinci kurşunu atıyor ve on beş Ağustos’la birlikte bir defa daha Kürdistan topraklarında özgürlük savaşı başlıyordu. Kürdün kanında ki isyan ateşi, 15 Ağustos Eruh-Şemdinli baskınıyla yeniden tutuşuyordu.

15193A1D-A538-4594-BDB0-53DF9733B32E

Kanada Toronto’da her yıl düzenlenen Barış ve Kültür Festivali’nin bu yıl 16. düzenlendi. Toronto Halk Meclisi tarafından düzenlenen festivale bir çok yabancı konuk ve  HDP eski milletvekili Ziya Pir katıldı.

Sunuculuğunu Azat ve Şermin’in yaptığı ve bu yıl 16.sı düzenlenen Festival, cumartesi günü Earlscourt Park’ta saat 5 civarında başladı ve saat 12’de sona erdi. Festivalin açılışı Kürt milli marşı ‘Ey Rakîp’ ve Kanada milli marşı ‘O Kanada’ ile yapıldı. Ulusal marşların ardından, Kürdistan ve Dünya devrim şehitlerine bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.  

6E939EEF-4410-478B-B6E0-3A4032C90753

Kanada bu yıl 16. düzenlenen 15 Ağustos barış ve kültür festivali buruk başladı. Türk devletinin Kürdistan şehirlerini harabeye çevirmeye devam ettiği gibi Kürt önderlerini de alçakça saldırılarla katletmeye devam etmektedir. Kürtlere karşı top yekun bir savaş başlatan sarayın kulları, her gün katliamlarına yenilerini ekliyorlar. İşte bu yüzden, yüzler gülse de Kürdistan’da sömürgeci güçlerin kuşatması sürerken ve barışa bir adım dahi yaklaşılamazken, her gün yeni bir katliam ve ihanet haberleri gelmektedir. 1980 yılından günümüze kadar olan süreçlerin en kirli savaşı şu an Reco önderliğinde ki T.C’nin bütün kurumlarıyla sürdürülmektedir. Kanada Kürt toplumunu haklı olarak kaygılandırıyordu.

Her şeye rağmen bize direnmek düşerdi. Düşlerimizi süsleyen zafere ulaşmaktır her gülüş deyip, bağımsızlık umuduna ilk yolculuğumuzu başlatan komutan EGİT ve yoldaşlarını saygıyla anarak izlemeye başlıyoruz.

1824DF7C-91BE-4D18-8F4B-ABECB75D9B8A

Kürt derneğinin Mezopotamya çocuk korusu öğretmen Selma Civak. Minikler 15 Ağustos kahramanlık marşları söyleyerek başlıyorlar programlarına. Minik afacanlar yine her yıl olduğu gibi bu yılda gazetemiz Si News‘in baş sayfa konuğu olmayı sürdürecekler.

Mezopotamya çocuk korusunun ardından, KOMA ARİN halk oyunları öğretmenleri Songül Yıldız’la birlikte sahne aldı. TRIBU’ dan sürpriz müzik performansı.  Tribu’nun ardından emektar sanatçı Ali Ekber Kaybaki sahne alıyor.

Genç yetenekler UMUT ve HAZAL ve KOMA NÜ katılımcıları coşturdu.

HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın slayt gösterisi ve kısa konuşmasıyla  birlikte Halk önderi Öcalan’ın 15 Ağustos değerlendirmesi sunuldu.

Festivalin önemli konuklarından HDP eski Milletvekili Ziya Pir de kısa bir konuşma yaptı. Türkiye’de son dönemde yaşanan ekonomik çöküşe değinen Pir, hükümetin dış ve iç politikalarının ülkeyi çöküşe götürdüğünü söyledi. Pir, sadece Türkiye’deki değil, başta Efrîn olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaşayan Kürtlerin Türk devletinin hedefinde olduğunu, Kürtlerin kazanımlarının hükümeti rahatsız ettiğini ifade etti.

Kanada hükümetinden Yeni Demokratik Parti Tom Rakocevic ve Liberal Parti Milletvekili Rob Oliphant da etkinlikte yer alan misafirlerden bir kaçıydı.

Festivale ayrıca, Gabriela uluslararası kadın topluluğu, Latin Amerika Toplum Derneği ve Filipinliler Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarından da temsilciler katılarak, Kürtlerle dayanışma mesajı verdi.

Gecenin sürprizi ise sanatçı Burhan Berken‘dı.