YNK Politbüro Üyesi Hero Talabani’nin Erbil’de Mesut Barzani ile gizlice görüştüğü bildiriliyor.

20.08.2018

YNK Politbüro Üyesi Hero Talabani’nin Erbil’de Mesut Barzani ile gizlice görüştüğü bildiriliyor. Irak Eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin eşi ve YNK Politbüro Üyesi Hero Talabani Erbil’de KDP Genel Başkanı Mesut Barzani ile 3 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Basından ve kamuoyundan gizlenen görüşmenin Talabani’nin isteği üzerine gerçekleştiği bildirildi.  Görüşmeyle ilgili haberi IMPNews‘ten Şino DERBAZ  İmzasıyla yayınlandı.

Şino DERBAZ’IN GEÇTİĞİ HABER ŞÖYLE:

Irak Eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin eşi ve YNK Politbüro Üyesi Hero Talabani Erbil’de KDP Genel Başkanı Mesut Barzani ile 3 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Basından ve kamuoyundan gizlenen görüşmenin Talabani’nin isteği üzerine gerçekleştiği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre ‘aile ilişkileri konusunda’ görüşmek istediğini ileten Hero Talabani’nin bu talebi, Barzani tarafından ‘oğlu Bafil’in gelmemesi kaydı ile’ kabul edildi. Görüşmeye YNK yöneticilerinden Mele Baxtiyar’ın aracılık ettiği ve Hero Talabani’ye Erbil’e kadar refakat ettiği kaydedildi.

IMPNews’e bilgi veren ve isminin açıklanmasını istemeyen bir YNK yöneticisi, Hero Talabani’nin görüşmede Barzani’ye; ‘ağır hasta olduğu için durumunun belirsiz olduğunu, henüz hayatta iken Talabani ve Barzani aileleri arasına düşmanlık girmeden ilişkilerinin düzeltilmesini istediğini, bunun Kürdistan’daki siyasi dengeler açısından gerekli olduğunu ifade ettiğini, Barzani’nin de bunu onayladığını aktardı. Görüşmenin kaydının tutulmadığı ve Talabani ile Barzani’nin baş başa 3 saat konuştukları bildirildi.

Kürd siyasetinde ‘Hero Xan’ olarak bilinen Hero Talabani şu anda YNK’deki en güçlü kanadın lideri olarak biliniyor. Uzun bir süredir çeşitli hastalıklardan muzdarip olan Hero Talabani en son Almanya’da tedavi görmüştü.

Barzani, Celal Talabani hasta iken ziyaretine gitmişti

Haziran 2010’da YNK’nin 3. Kongresi’nde Politbüro Üyesi olarak seçilen Hero Talabani, KDP’nin eski Genel Başkanlarından İbrahim Ahmed’in kızı. Hero Talabani’nin iki kız kardeşi de YNK’nin üst düzey yöneticileri ile evli. Hero Xan’ın kızkardeşi Hetaw ile evli olan Dr. Muhammed Sabir İsmail, YNK’nin Irak Cumhurbaşkanlığına göstereceği aday olarak açıklanmıştı. Hero Xan’ın küçük oğlu Kubat ise halen Erbil Hükümeti’nde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Hero Talabani’nin babası İbrahim Ahmed ile Mesud Barzani’nin babası Mele Mustafa arasında 1964 yılında başlayan ve uzun süre devam eden iç çatışmalar tarafların sonraki kuşaklarının birbirlerinden uzak durmalarına neden olmuştu.

25 Eylül’de yapılan Bağımsızlık referandumu ardından KDP ile YNK ilişkileri gerilmiş, Lahor Talabani, ‘ABD’nin Kürdlere makul önerilerde bulunmasına rağmen Barzani’nin referandumu partisinin çıkarları için’ yaptığını ifade etmişti.

Hero Talabani ile Mesud Barzani geçmişte de görüşmüştü

 

16 Ekim 2017 tarihinde Irak Ordu birlikleri ile Heşdi Şabi güçleri Kerkük başta olmak üzere, Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre ‘statüsü belirsiz’ Kürd yerleşimlerine girmişti. Irak’ın askeri harekatı üzerine Kürd güçleri Xaneqin’den Mahmur’a kadarki alanları boşaltarak ordu ve Heşdi Şabi güçlerine terketmişti.

Irak ordusunun Kerkük’e girmesi ardından KDP yetkilileri ve basını YNK’nin Talabani ailesinden Bafil ile Lahor’u ‘ihanetle’ suçlamıştı.

KDP yetkilileri özellikle Hero Talabani’nin büyük oğlu Bafil ile yeğeni Lahor’u Kerkük işgalinin sorumlusu olarak ilan etmiş, Bafil ve Lahor Talabani de KDP’yi ‘petrol hırsızlığı’ ile suçlamıştı.

YNK ile KDP arasındaki ilişkiler son zamanlarda düzelmesine ve taraflar ortak davranmasına rağmen, ismi geçen aktörler arasında bir temas olmamıştı.