Adıyaman’da HDP’li Kömür Belde Belediye Başkanı Hüseyin Yuka ve 3 kişi dün (16 Ağustos) 4 askerin hayatını kaybettiği olayla ilişkilendirilerek gözaltına alındı

Kömür Beldesine bağlı Kaşköy’de mermer ocağının yakılması ve devamında 4 askerin hayatını kaybettiği olayın ardından operasyonun kapsamı genişletildi. Daha önce 12 adrese baskın yaparak 8 kişiyi gözaltına alan Jandarma bir operasyon daha gerçekleştirdi.

Jandarma ekipleri, yaşanan olayla ilgili yardım ve yataklık yaptığı gerekçesiyle HDP’li Kömür Belde Belediye Başkanı Hüseyin Yuka ve 3 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan diğer 3 kişinin de terör örgütüyle bağlantılı kişiler olduğu öne sürüldü. Gözaltına alınan Belediye Başkanı sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere Jandarma Komutanlığına götürüldü.

Ne olmuştu?

Adıyaman’da el yapımı patlayıcıyla yapılan saldırı sonucu bir asker hayatını kaybetmişti. Bölgede bulunan diğer güvenlik birimleri, yaralı jandarmaları sivil araçla olay yerinden tahliye etmeye çalışırken, bölgedeki diğer güvenlik görevlileri sivil aracın olay yerinden kaçmaya çalışan PKK’lilere ait olduğunu düşünerek, sivil araca ateş açtı. Üç güvenlik görevlisi dost ateşiyle hayatını kaybetmişti.

Sendika.Org