Son üç yılda İran Kürdleri ile Tahran rejimi arasında yaşanan tansiyon yükselirken, 2011’den beri rejim ile ateşkes ilan eden PJAK, ulusal birlik çağrısı yaptı. 

Şino DERBAZ

IMPNews – Son üç yılda İran Kürdleri ile Tahran rejimi arasında yaşanan tansiyon yükselirken, 2011’den beri rejim ile ateşkes ilan eden PJAK, ulusal birlik çağrısı yaptı.

İran Kürdistanı’nda siyasi etkinliklerde bulunan Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK), ülkede faal olan Kürd partiler arasında siyasal ve askeri birliğin sağlaması için 10 öneri sundu. PJAK açıklamasında örgüt ve aydınlara, ortak gelecek adına birlikte hareket etme çağrısı yaptı.

KCK’nin Rojhilat’taki kolu olan PJAK, ‘özgür ve demokratik bir Kürdistan’ın kurulması, ulusal birlik ve siyasi güçler arasındaki çelişkilerin ortadan kaldırılması amacıyla siyasi ve askeri güçbirliği vurgusu yaptı.

‘Ulusal cephe çağrısı’

‘İran ve Rojhilat’aki Kürd halkının derslerle dolu geçmişindeni stifade edilmesi gerektiğine’ değinilen açıklamada, ‘Kürd halkının İran’daki muhtemel siyasi değişikliklerde rol sahibi olabilmesi için ulusal bir cepheye ihtiyaç olduğu, aksi durumda siyasi çıkarların aracı haline geleceği’ belirtildi.

PJAK tarafından açıklanan 10 öneri şöyle;

“1- Partiler ve siyasi güçler arasındaki çelişkilerin sonlandırılması için ortak bir komisyonun kurulması, komisyonda akademisyen ve aydınlara öncü rolün verilmesi.

2- Rojhilat’taki siyasi parti temsilcileri, bağımsız şahsiyetler ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile görevi Kürd siyasi parti ve çevrelerin çalışmalarını izlemek olan ulusal ve demokratik bir meclisin kurulması.

3- Öz savunma çerçevesinde ortak askeri bir gücün oluşturulması.

4- Meclisin gözetiminde askeri bir yapının oluşturulması.

5- Ortak bir diplomasi meclisinin oluşturulması.

6- Ortak bir medya cephesinin oluşturulması.

7- Avrupa’da strateji araştırmaları yapacak bir dayanışma merkezinin örgütlenmesi.

8- İşçi eylemlerini örgütleyecek, öncülük edecek ortak konferans ve toplantıların yapılması.

9- Kadınların toplumsal sorunların çözümünde siyasi partilerde öncülük rol üstlenerek örgütlenmesi.

10- Siyasi tutukluların sorunları ve özgürlüğü için bir komisyonun oluşturulması.”

PJAK grubu Zagroslarda

Rojhilat kaynıyor

İran Kürdistanı’nda etkinlik gösteren PDKİ, HDK ve Komela’nın iki kolu üç yıl önce İran rejimine karşı askeri faaliyetlere girişme kararı almış, bu bağlamda ittifak oluşturma çabasına girmişti.

PJAK rejim ile 2011 yılında yaptığı ateşkes koşulları gereği sadece İran Ordusu’nun eylemlerine misilleme yapıyor. Bir diğer Kürd örgütü olan PAK da zaman zaman İran hedeflerine saldırılar düzenliyor.

Önceki gün IMPNews’e mülakat veren PDKİ Genel Başkanı Mistefa Hicri bu konudaki girişimlerin hala devam ettiğimi bildirirken, PJAK ile bir temaslarının olmadığını söylemişti.

Önceki gün de Şino kenti kırsalında PDKİ ile İran Ordusu arasında çıkan çatışmada 8 Peşmerge ile 12 İran askeri yaşamını yitirmişti. İki hafta önce de PJAK güçlerinin bir İran Pasdar karargahına yaptıkları baskında 20 Pasdar öldürülmüştü. İran rejimi son günlerde Kürd güçlere karşı çok sayıda operasyon yaparken, ülke içinde de idam, tutuklama ve baskılarını sıkılaştırdı.

İran’ın Türkiye ile sıkı ilişkileri, Kandil operasyonunda Ankara ile işbirliği yapması, Erbil yönetimine yaptığı baskılar, Kerkük’ün işgalinde belirleyici rol oynaması ve Rojava Kürdlerinin statü edinmesinde çıkardığı engeller, Kürd siyasi partilerin büyük tepkisini çekiyor.

ABD yönetiminin İran’a karşı uygulamaya başladığı ambargonun yarattığı sosyal ve ekonomik sorunlar ve rejimin Kürdlerle yönelik baskıların, yakın zamanda Rojhilat’ta ciddi askeri ve siyasi tepkilere neden olacağı tahmin ediliyor.

İran Kürdleri