Yüksekova’da astsubay eşi Nurcan Karakaya ve 11 aylık oğlunun yaşamını yitirdiği patlamaya ilişkin köylüler konuştu. Karakaya’nın 3 gündür bölgeye gitmek istediğini ve yol tarifi aldığını aktaran köylüler, patlama öncesi onlarca zırhlı askeri aracın geçtiğini söyledi. Köyden 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

72A4CBFD-6BEA-4799-8FD5-A19643C87C21

Selam BATMAZ – Mezopotamya24

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bir astsubayın eşi olan Nurcan Karakaya ve 11 aylık oğlu Mustafa Bedirhan’ın yaşamını yitirdiği patlamaya ilişkin güzergaha yakın ikamet eden köylüler konuştu. İlçe merkezinde görevli trafik polisine bile 6-7 zırhlı araçla korumalık yapılırken, Karakaya ailesinin çatışma bölgesine yalnız seyahat etmesine izin verilmesi kafalarda soru işareti bıraktı. Kırsal alanda meydana gelen patlamada Karakaya’ya askeri araçlar eşlik etmezken, sonrasında da müdahalenin geç yapıldığı öğrenildi.

 

‘ÜÇ GÜNDÜR EŞİNİN YANINA GİTMEYE ÇALIŞTIĞINI SÖYLEDİ’
Patlamanın meydana geldiği bölgeye yakın olan Kadıköy’de (Qadiyan) ikamet eden yurttaşlar, yaşamını yitiren Nurcan Karakaya’nın 3 gündür eşinin yanına gitmeye çalıştığını ve kendilerinden yol tarifi aldığını anlattı.
‘PATLAMA ÖNCESİ ONLARCA ZIRHLI ARAÇ GEÇTİ’
Askerlerin her zaman kullandığı yolu Karakaya’ya gösterdiklerini belirten köylüler, patlama öncesi birçok askeri zırhlı aracın o yoldan gittiğine dikkat çekti. Olay öncesi ayrıca bir sivil aracın yoldan geçtiğini belirten köylüler, Karakaya’nın o yoldan yalnız seyahat etmesine izin verilmesinin düşündürücü olduğunu dile getirdi.
KÖYDEN 12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Öte yandan patlama öncesi Karakaya ile köyde görüşenler dahi 12 köylünün gözaltına alınarak Büyükçiftlik Belde Karakoluna götürüldüğü öğrenildi.