Peşmerge komutanları Kürdistan’ın üç cephanesini patlattı: Koalisyon Güçleri’nin verdiği silahlar yok oldu.

9A118735-8615-4F55-B095-B08289B43FF9

Berivan BADİALİ – Mezopotamya24

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde geçtiğimi ay 3 merkezi cephane peş peşe patlamıştı. Bu cephanelerde Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin Kürdistan Peşmerge güçleri için gönderdiği silahlar bulunuyordu. Patlamadan bir hafta önce Peşmerge Bakanlığı’nı vekaleten yürüten Kerim Sincari’nin patlamalardan bir hafta önce kaybolan Milan füzelerinin araştırılması için imzaladığı belge, arkaplanı ve detayları bu haberimizin devamında.

İlk cephane patlaması Peşmerge Bakanlığı’na bağlı Süleymaniye’deki cephanede meydana geldi, içindeki tüm silahlar imha oldu.

DE7307F1-4B58-460B-BBA8-90A23CD62CCB

Süleymaniye’den sonra ikinci silah cephanesi (deposu) Duhok’ta patladı, içindeki tüm silahlar imha oldu.

İki gün sonra Erbil’deki cephane patladı. Buradaki bütün silahlar imha oldu.

Peşmerge Bakanlığı resmi açıklamasında her üç cephanenin sıcaklık sebebiyle patladığını öne sürdü.

Kürdistan Bölgesi’ne Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin gönderdiği tüm gelişmiş teknolojik ve konvansiyonel silahlar bu üç cephanedeydi; tümü imha oldu.

İsminin açıklanmasını istemeyen Peşmerge yetkililerinin verdiği bilgiler son derece şaşırtıcı. Daha önce Peşmerge’ye gönderilen silahların satışı yaptıkları gerekçesiyle 20 Peşmerge komutanının tutuklandığı göz önünde bulundurulursa bölgedeki halk için bu açıklamalar normali yansıtıyor.

Adının açıklanmasını istemeyen Peşmerge yetkililerinin verdiği ortak bilgi şöyle: “Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin Kürdistan için gönderdiği silahların önemli bir kısmını bazı üst düzey Peşmerge komutanları sattı. Bunun anlaşılmaması için de cephaneler patlatıldı”.

Peşmerge Bakanlığı Topçu Birliği’ndeki bir komutanın açıklaması şöyle: “Şu açık ki Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin biz Peşmerge için gönderdiği silahlar komutanlar tarafından çalındı. Bunun üzerini örtmek istediler. Komutanlığın resmi açıklamasına inanmıyorum.”

Başka bir Peşmerge komutanı ise açıklamasında “Bize gönderilen silahlar ısıya dayanıklı gelişmiş silahlardı, sıcaklıktan dolayı patladıklarına inanmıyorum” dedi.

2017’de de iki defa Erbil’deki iki cephane patlamıştı.

Uluslararası Koalisyon Güçleri IŞİD ile mücadele kapsamında Peşmerge güçlerine gelişmiş silahlar göndermiş, bunlar arasında anti-tank füzeler; Almanya’nın gönderdiği Milan füzeleri de vardı. Ancak kısa süre sonra bunların pazarda satışa çıkarıldıkları görülmüştü. Nitekim Almanya’nın Kürdistan için gönderdiği gelişmiş Milan Füzeleri, Peşmerge komutanları tarafından Şengal ve Eski Musul bölgesinde Kürtler ile savaşmaya gelen Haşdi Şabi’ye bile verildi. Karşıda Haşdi Şabi Peşmerge ile savaştığı sırada bu ticaret gerçekleşmişti.

6C087E01-5D7F-42F2-9F58-F3D5C1647AD7

Sadece silah değil, Peşmerge güçleri cephede ekmek soğan yerken, uluslararası kurum ve Kürt şirketlerinin Peşmerge için gönderdiği erzak ve gıdalar, Peşmerge’ye verilmemiş komutanlar tarafından ucuza toptancı tüccarlara satılmıştı.

Uluslararası bir Kürt şirketinin yöneticisi açıklamasında “Biz savaş sırasında depolardaki bütün erzağımızı bedava Peşmerge Bakanlığı’na verdik. Ancak sonraki gün bir baktık ki Erbil’deki dükkanlarda satılıyor. Diğer taraftan cephede savaşan Peşmerge soğan, domates ve ekmek ile besleniyordu” demişti.

Öte yandan Peşmerge Bakanlığı’nı vekaleten yürüten Kerim Sincari’nin imzaladığı ve mührünü bastığı bir belge cephanelerdeki patlamalara ışık tutuyor.

26 Haziran 2018 tarihinde; yani patlamadan sadece 1 hafta önce imzalanan gizli belgede “Birinci Piyade Birliği’ne verilen Anti-tank Milan füzelerinin kaybolduğu, bunun araştırılması için bir komisyonun kurulmasını talep ettiği” görülüyor.

Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı söz konusu patlamaların araştırılması için bir komisyonun kurulduğunu açıklamıştı. Ancak söz konusu komisyon ve çalışmaları hakkında Peşmerge komutanlarının hiç bir bilgisinin olmadığı öğrenildi.

FC939C3F-D93A-4E74-8557-B1DB22ED7B74

Geçtiğimiz Ocak ayında (2018) Mesut Barzani, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı özel bir toplantıda Öğretmenler “Yolsuzluk yapılmazsa ekonomik sıkıntı hiç olmaz, bunun önüne geçilirse öğretmenlerin de ekonomik sorunu kolayca çözülmüş olur” demişti. Bunun üzere Mesut Barzani cevaben konuşmasında; “Kürdistan bölgesinde uluslararası ölçekte çok güçlü çete ve mafyalaşmanın hakim olduğunu, bütün kurumları ele geçirdiklerini. Birbirleriyle işbirliği yaptıkları için önüne geçemediklerini; Polis, Peşmerge yetkilileri, hakim, savcı, siyasi yöneticilerden oluşan bu organizasyonunun öne geçilmesinin çok zor olduğunu” belirti. Barzani, “Kolumdaki saati çalmadıklarına dua ediyorum” demişti. Ancak Mesut Barzani’nin dert yakındığı heyetteki Kürdistan Milli Eğitim Bakanı’nın da diploması sahteydi, aslında yazı yazmakta bile zorlanan bir insan. 

Kaynak: ZerNews