Manisa’da Türk güçleri tarafından öldürülen ve HPG’li olduğu belirtilen Naci Dayangaç’ın babası Kasım Dayangaç, oğlunun kafasında tek kurşun yarası olduğunu belirterek, infaz edildiğini söyledi.

DB7FCD35-7E4C-4AD2-8331-996FF03A052B

CEMİL UĞUR

Manisa’da 12 Temmuz’da Şehzade ilçesinde bulunan Kuşlubahçe mahallesinde Manisa Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube tarafından yapılan ev baskını sırasında HPG gerillası olduğu belirtilen Naci Dayangaç yaşamını yitirmiş, Adem Bozkurt adlı kişi ise gözaltına alınmıştı. Yapılan ev baskınlarında 14 kişi gözaltına alınırken, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosyaya gizlilik kararı getirildi. Çatışmayla ilgili görüntü servis edilmezken, öldürülen kişinin üzerinde ne tür bir silah olduğunun açıklanmaması Dayangaç ailesinin dikkat çektiği infaz iddialarını güçlendiriyor.

Çatışmadan bir gün sonra Dayangaç’ın ailesi cenazelerini alarak Bitlis’in Tatvan ilçesinde toprağa verdi. Soruşturma dosyasında şu ana kadar bir ilerleme yaşanmazken; dosyadaki gizlilik kararı ise halen devam ediyor. Dayangaç’ın ölümüyle ilgili kesin otopsi raporunun önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Çelişkili açıklamalar

İnfazdan hemen sonra açıklama yapan Manisa Valiliği, olayla ilgili; “Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, 12 Temmuz 2018 Perşembe günü saat 18.30 sıralarında Kuşlubahçe Mahallesi 4203 Sokakta narkotik çalışması nedeniyle girilen bir adreste polise silahla karşılık verilmesi neticesinde bir şahıs ölü, bir şahıs da sağ olarak ele geçirilmiştir. Olayla ilgili tahkikat devam etmektedir” diye açıklama yaptı. Valiliğin çatışma çıktı açıklamasına karşın görgü tanıkları; olay yerinde herhangi bir çatışmanın yaşanmadığını ancak birkaç el silah sesinin geldiğini belirtti.

Aile: Çatışma olmadı

Dayangaç’ın ön otopsi raporu ise ölüm nedeninin ölümünün ateşli silah yaralanması sonucu meydana geldiğini, cesetten alınan örneklerin laboratuvar tetkiki bitiminde ayrıntılı otopsi raporunun düzenlenerek gönderileceği yazıldı. Dayangaç’ın ailesi, oğullarının infaz edildiğini belirtirken olayın aydınlatılmasını istedi.

Dayangaç’ın babası Kasım Dayangaç oğlunu 2013’ten beri her yerde aradığını ancak oğlunun HPG’ye katıldığını öğrendikten sonra onu aramaktan vazgeçtiğini savundu. Polisin kendisini telefonla arayıp, “Oğlunuz Manisa’da yaşanan çatışmada öldü. Gelip cenazenizi alın” dediğini aktaran baba Dayangaç, “Olayın Manisa’da yaşanması hepimizi şaşırttı. Olay günü yaşananların aydınlatılmasını istiyoruz. Çatışma diyorlar ama kafasında tek kurşun izi var. Cenaze yıkanırken ben oğlumu gördüm. Kafasının sağ tarafında kurşun izi vardı. Bu bir infazdır” şeklinde konuştu.

Cinayet günü yaşananların kendilerine tam olarak aktarılmadığını belirten abla Sohbet Dayangaç, olay günü ne yaşandığının aydınlatılmasını ve kardeşinin infaz edilmişse sorumlularının cezalandırılmasını istedi.