İzmir’de “casusluk” suçlamasıyla tutuklu bulunan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’a “Adli Kontrol” şartı ile ev hapsi verilmesine Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt itiraz etti.

2655C52A-A168-410C-AAD7-5B304BE68CC2

M/A İZMİR – İzmir’de “casusluk” suçlamasıyla tutuklu bulunan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’a “Adli Kontrol” şartı ile ev hapsi verilmesine Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt itiraz etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın iadesini istediği, İzmir’de “casusluk” yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan ABD’li papaz Andrew Craig Brunson, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek” suçlamasıyla İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanıyordu.  25 Temmuz tarihinde İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, ABD’li rahip Brunson’un adli kontrolle “Ev hapsi’ne” alınmasına karar verdi. Rahip Brunson hakkında yurtdışına çıkış yasağı da getirildi.

AVUKAT’TAN KARARA İTİRAZ’

Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine verdiği dilekçeyle, müvekkili hakkındaki “ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı” kararına itiraz etti. Halavurt, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “Gelinen aşamada delillerin toplanmış olması, müvekkil hakkında iddianamede belirtilen suçların işlendiğine dair aleyhine yeni bir delilin dosyaya girmemesi, dinlenen tanıkların soyut beyanlarda bulunması ve her bir tanığın müvekkil sanıkla husumet içinde bulunması, müvekkilden elde edilen dijital verilerde herhangi bir suç unsuruna rastlanılmaması, tutuklamadan elde edilen amacın gerçekleşmesi ve müvekkilinin özgürlüğünün sağlanmasının kamu adına bir tehlike yaratmaması olguları birlikte değerlendiriliğinde adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına karar verilmesi gerekir. Bu nedenlerle müvekkil sanık hakkındaki ev hapsi kararının kaldırılarak başkaca adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına ve yine müvekkil sanık hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verilmesini istemek zorunluluğu doğmuştur.”