37887247_2628790577146691_4967645344482459648_nRojhat BADİKÎ-Mezopotamya24.com

Irak rejiminin Kerkük kentinin Kürd mülki amirlerden arındırılması amacı ile resmi kurumlardan Kürd görevlileri tasfiye etmeye devam ediyor.

IMPNews – Irak rejiminin Kerkük kentinin Kürdlerden arındırılması amacı ile resmi kurumlardan Kürd görevlileri tasfiye etmeye devam ediyor. Kerkük’in 16 Ekim 2017 tarihinde Irak Ordusu ve Heşdi Şabi birlikleri tarafından işgal edilmesi ardında Kerkük idari ve askeri sektörlerinde bulunan Kürd yetkililer, Bağdat rejimi tarafından görevlerinden uzaklaştırılıyor.

Sbey’in dün yayınladığı bir habere göre Irak İçişleri Bakanlığı aldığı bir kararla Kerkük’te görev yapan 5 üst düzey askeri yetkiliyi daha görevlerinden uzaklaştırıldı. 16 Ekim 2017 tarihinde Kerkük ve 140. Madde kapsamındaki Kürdistan topraklarının Irak Ordusu tarafından işgal edilmesiyle, Irak Hükümeti’nin bu bölgelerdeki Kürd etkinliğini azaltmak özellikle petrol, idare ve askeri sektörlerde görevli Kürd sorumluları çeşitli bahanelerle görevlerinden uzaklaştırılıyor.

Kerkük’ün Bağdat Hükümetine 2016 yılından teslim edilmesinden sonra özellikle Valilik, Merkez Kaymakamlığı, Dakuq, Dubiz Kaymakamları, il-ilçe polis müdürlükleri, Merkez Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere yüzde 20 oranında yetkili makam ve sorumlulukların Kürdlerden alınıp yüzde 90 Arap, yüzde 10 da Türkmenler arasında bölüştürüldü.

Kerkük’te Kürd etkinliğinin kırılması ve Arap ile Türkmenlerin gücününü artırılması için Kürdlerin Kerkük’ün petrol, gücenlik, idare, adliye, askeri, eğitim, sağlık ve ekonomik sektörlerde sorumlu bulunan Kürd yetkililer görevlerinden uzaklaştırılıyor.

Saddam döneminde mal ve mülklerine el konulan onbinlerce Kerkük Kürdü sürgün edilmiş, pek çoğu yıllarca Kürdistan ve Bağdat’ın varoşlarında sefalet koşullarında yaşamak zorunda kalmıştı. Kürdlerin 2003 yılında Saddam rejimin yıkılması ardından Kerkük’e dönmesiyle kentin nüfusu doğal halini almıştı.

Kürdler ve Irak rejimleri arasında en ciddi sorunlardan biri olan Kerkük’ün ve periferisindeki ‘statüsü tartışmalı Kürd yerleşimlerinin’ akıbetinin belirlenmesi için anayasanın 140. maddesi bu soruna ayrılmıştı. Buna göre Kerkük’ten göçertilenler evlerine geri dönecek, buraya dışardan yerşleştirilenler geldikleri yere dönecek ardından nüfus sayımı yapılacak ve son aşamada da referandum ile şehir halkı Irak veya Kurdistan Bölge Yönetimine bağlanmak konusunda karar verecekti. Ancak Irak hükümetleri şimdiye dek ilgili anayasa maddesini uygulamıyor. 2015 yılında IŞİD’in harekete geçmesi ile kentteki Irak Ordusu çekilmiş, Kürd Peşmerge güçleri şehrin kontrolünü devralmıştı. Ancak 2017 yılında, Kürdistan Hükümeti yapılan başarılı bağımsızlık referandumu ardından aniden Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerden çekilmiş, Irak Ordusu ile Heşdi Şabi birlikleri anılan yerlere girmişti.

Şimdi Bağdat rejimi, Kerkük’te Arap ve Türkmenlerin lehine dengeyi bozmak için topraklarına dönen Kürdleri yeniden göçe zorlamak için baskı uyguluyor. Nufusu 1.5 milyonun üzerinde olan Kerkük’ün yüzde 70’i Kürdlerden oluşuyor.