37887247_2628790577146691_4967645344482459648_nBild gazetesinin Ankara ve Berlin hükümet çevrelerine dayanarak verdiği habere göre Erdoğan Eylül ayı sonunda Almanya ya bir ziyarette bulunacak.

Hüseyin ÇATAL-Mezopotamya24.com

IMPNews – Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’yı ziyaret edeceği iddia edildi. Bild gazetesinin Ankara ve Berlin hükümet çevrelerine dayanarak verdiği habere göre Erdoğan Eylül ayı sonunda Almanya ya bir ziyarette bulunacak. Bild, Erdoğan’ın Merkel’le bir araya geleceğini, ayrıca Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından askeri törenle karşılanacağını, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de onuruna ‘Devlet yemeği’ verileceğini de duyurdu

Ziyaret tarihinin tam olarak kesinleşmediği, bu konuda pazarlıkların hala devam ettiği haberleri de veriliyor. Federal Dışişleri Bakanlığı, haberi yalanlamazken, bir yetkili “Başbakan Merkel’in resmi temasları bir hafta önce duyurulur” şeklinde bir açıklama yaptı.

Erdoğan daha önce de Almanya ya ziyaretlerde bulunmuştu. Erdoğan, son olarak geçen yıl Temmuz ayında Hamburg’da düzenlenen G20 Zirvesi’ne katılmak için Almanya’ya gelmişti. Yine geçen yıl Nisan ayında düzenlenen referandum oylaması öncesinde, Erdoğan’ın Almanya’da miting düzenlemek istediğine ilişkin haberler tepkilere neden olmuş, hükümet diplomatik yollar üzerinden söz konusu mitinge olumlu bakmadığını açıklamıştı. Ardından Erdoğan’ın G-20 toplantısı kapsamında Hamburg’da Türk vatandaşlarına seslenmesi için yapılan tüm salon başvurularının reddedildiği ve salon bulunamadığını öne sürülmüştü.

 

German Chancellor Angela Merkel speaks to Turkish Prime Minister Tayyip Erdogan as they address the media after meeting in the Chancellery in BerlinErdoğan Merkel geçtiğimiz hafta Brüksel’de biraraya gelmişti

Erdoğan’ın Almanya ziyaretleri geçmiş yıllarda sorunlu geçmiş, Aleviler, Kürdler ve diğer Türkiyeli muhalifler Erdoğan’a karşı gösteriler düzenlemişti. Almanya partileri ve sivil toplum örgütleri Erdoğan’ı Almanya’nın iç işlerine karışmak ile suçlamış, Türk Cumhurbaşkanı uzun bir süre Almanya da kamuoyu tarafından ‘istenmeyen adam’ ilan edilmişti. Türkiye’de Alman vatandaşların tutuklanması, sınır kapılarından geri çevrilmesi gibi sorunlar da ülkede Türkiye ile ilişkiler konusunda ciddi tartışmalara neden olmuştu.

2016’da Alman Federal Meclisi’nin Ermeni soykırımını kabul etmesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de uygulanan OHAL, Almanya’ya sığınan Gülen Cemaati üyelerinin durumu, gazeteci Deniz Yücel’le insan hakları aktivisti Peter Steudtner dahil bazı Alman vatandaşlarının tutuklulukları nedeniyle yaşanan gerilim nedeniyle 2017 yılını krizlerle geçiren Almanya ile Türkiye arasında son aylarda ilişkilerin normalleşmesi için karşılıklı girişimler yaşanıyor. 12 Temmuz’da Merkel ve Erdoğan NATO Zirvesi kapsamında bir araya geldikten sonra Alman kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en geç sonbaharda Almanya’yı ziyaret etmek istediğini ve konunun Brüksel’de ele alındığını açıklamıştı.

Almanya’da “Osmanen Germania“ adlı yasaklanan kriminel Rocker grubuna yönelik yürütülen soruşturmalarda da grubun lideri Mehmet Bağcı ve yardımcısı Selcuk Şahin’in Erdoğan’ın başdanışmanı İlnur Cevik tarafından Sarayda ağırlandığı ortaya çıkmıştı. AKP İstanbul milletvekili Metin Külünk’ün de Osmanen Germania grubuna para aktardığı dava dosyasına yansımıştı.