37887247_2628790577146691_4967645344482459648_nSuriye’nin Guta bölgesinden aileleri ile birlikte getirilen radikal gruplardan bazılarının yerleştirildikleri Efrin’de halkın evlerine el koydukları bildiriliyor.

Oktay YILDIZ-Mezopotamya24.com

IMPNews – Suriye’nin Guta bölgesinden aileleri ile birlikte getirilen radikal grupların yerleştirildikleri Efrin’de halkın evlerine el koydukları bildiriliyor.

Geçtiğimiz ay Suriye rejimi ile yapılan anlaşmanın ardından İdlib’e taşınan bu grupların bir kısmı daha sonra Efrin’e yerleştirildi.

Ancak Guta’dan Efrin’e getirilen bu gruplar ve aileleri savaş ve işgal sırasında köy ve kasabalarını terkeden Efrinliler’in evlerine yerleştiriliyor. Ev bulamayan kimi grup üyeleri de kimi evlerin sakinlerini dışarı atarak evleri gasbediyor. Bu arada savaşın bitmesi ardından geri dönen halkın evlerini geri alamamaları nedeni ile mağduriyetleri devam ediyor.

Efrin’deki İnsan Hakları Örgütü’ne göre, Mabeta nahiyesine yerleştirilen Gutalılar yerli halka kötü muamelede bulunuyor. Türk Ordu birlikleri ile işbirliği yaparak bölgeye yerleşen radikal grupların Efrin’de çok sayıda savaş suçu işlediği, sivillere yönelik cinayet, gasp, kaçırma, tecavüz suçları işledikleri sık sık medyaya yansıyor. Halkın birçok kez Türk askeri yetkililere suç duyurusunda bulunmasına rağmen olayların önlenemediği ve askeri yetkililerin duruma sessiz kaldığı kaydediliyor.

Mabeta Sivil Meclisi ile Gutalılar arasında yapılan anlaşmaya rağmen, Gutalılar yerleştikleri evlerden çıkmayı reddediyor. Aileler, ”Biz yokken getirilip evlerimizin kapıları kırılarak yerleştirilmişler, bir çok insanımızı da silahlı gruplar gelip zorla evlerinde çıkarttı ve bunlar yerleştirildi’ diyerek yaşananları IMPNews’e anlattılar.

İnsan Hakları Kurumu, sorunu gidermek için bir komite oluşturulduğu ancak Gutalılar’ın evleri boşaltmadığı ve komite üyelerini de tehdit ettiğini duyurdu.

Öte yandan ÖSO’ya bağlı Cephetül Samiye grubu üyelerinin, evini geri isteyen Mabetalı Arif Muhammed Ali ve oğlu Ciwan Arif Muhammed’i gözaltına alıp işkence yaptığı ve ardından serbest bıraktıklarını belirten yerel halk, büyük mağduriyetler yaşadıklarını belirttiler.

Efrin’in işgali ve savaş sırasında ilçe merkezi, kasabalar ve köylerden en az 140 bin Efrinli’nin göçerek Suriye rejimi ile SDG’nin hakimiyetindeki alanlarda kurulan çadır kentlere yerleştiği bildiriliyor.

IMPNews muhabiri, Efrin’nin Mabeta nahiyesine yerleştirilen Gutalılar’ın zaman zaman sokağa çıkarak Suriye rejimini protesto ettiğini de bildirdi.

Alevi Kürdler’in yoğunlukta olduğu Mabeta nahiyesi, Efrin merkeze 15 kilometre mesafede bulunuyor. Burada da benzer sorunlar yaşandığı bildiriliyor.

Geçtiğimiz ay Suriye rejimi ile Guta’daki radikal gruplar arasında yapılan anlaşmaya göre, teslim olmayan çok sayıda kişi ferdi silahları ve aileleri ile birlikte önce İdlib’e, ardından Türkiye tarafından Efrin’e getirildi. Efrin muhabirimiz, Şam kırsalı Ğuta gölgesinden İdlib’e getirilen grupların burda ÖSO’ya bağlı “Cephet L’Vataniyi L’Tahrir” adı altında örgütlendiğini kaydetti. Guta’dan tahliye edilenlerin; “Feylak L’Şam. Fırka Sahiliyi uvla. Fırka uvla muşad.Ceyş L’İdlib Hur.Ceyş L’Theni.Ceyş L’Nıhbe.Ceyş L’Nasr. Şüheda L’islam Dariyya. Liva L’Hurriyi ve Fırkat 23” ismli aralarında yabancıların da olduğu gruplar olduğu bildiriliyor.