Öğrenciler Moğolistan kapılarını tuttu: MİT uçağı eli boş döndüMİT’in, Moğolistan’daki Empaty Okulları’nın Genel Müdürü Akçay’ı kaçırma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. “Moğolistan’ın kapılarını tutuyoruz” sloganıyla kampanya başlatan öğrencilerin girişimi sonrası MİT uçağı eli boş döndü.

B0899B66-93C6-4C47-9ED0-44320734B0D7

 

Berivan BADİRALİ – Mezopotamya24

Moğolistan’daki Gülen Cemaati’ne yakın Empaty Okulları’nın Genel Müdürü Veysel Akçay, bu sabah başkent Ulan Batur’daki evinin önünden kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı. 24 yıldır Moğolistan’da görev yapan Türk eğitimci Akçay’ın Türkiye’ye kaçırılması için havalimanında uçak bekletildiği ortaya çıktı.

Moğolistan’lı gazeteci Jargal Dambadarjaa sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Ulan Bator Cengiz Han Havalimanı’nda kaçırma operasyonu için bekletilen, MİT özel jetin Türk eğitimci Veysel Akçay’ı almadan havalimanından ayrıldığını duyurdu. Moğol gazeteci, öğretmenin Ulan Batur’da poliste olduğunu belirterek demokrasinin gücüne vurgu yaptı.

Erkam Tufan Aytav’ın YouTube üzerinden yaptığı canlı yayına katılan Moğolistan’lı Merhamet Musa havalimanından bağlanarak ise şunları söyledi:

Sabah saat 9 buçuk gibi genel müdür Veysel Akçay evinden çıkıp ofisine doğru giderken kimliği belli olmayan 4-5 kişiyle gelip tutukluyor. Sahte belgeler gösterirken vurup arabaya alıyor. Öğretmenin kafasına vurup arabaya oturtuyorlar. Bu sahneyi gören insan telefonuna kaydediyor ve polise veriyor. Polis sitedeki evine gidiyor ve görüntüleri ailesine gösteriyor. O da, “Evet, benim kocam” diyor.

F6A67AF2-3FAD-45BE-8860-529909904C88

 

Tam olarak 11 buçuk gibi bize haber geldi. Tüm öğrencileri, arkadaşları havalimanına geldi.

Şimdi havalimanındayız, Veysel Bey’i almaya gelen uçak boş döndü. Yine de beklemeye devam ediyoruz. Emin olmak için. Veysel Akçay’ı teslim almak için. Hepimiz buradayız. Arkadaşları, ailesi, öğrencileri. Hatta Veysel Akçay’a Moğolistan vatandaşlığı verilmesi için dilekçemizi de hazırladık. İmza topluyoruz şu anda.

Veysel Akçay şimdi emniyet müdürlüğünde, bizzat 4-5 arkadaşımız gözleriyle gördü. Yanında bekliyor. Burada avukatlarımız var, emin olmak istiyoruz. Moğolistan’ın kapılarını tutuyoruz. Herkes burada. Öğrenciler ve yeriler olarak.

935B4A1D-5A8D-4CDF-9796-AC2C7A7BEE5F

 

Huawei şirketinde çalışıyorum. Türk okulundan mezun oldum. Türkçe’yi Türk okulunda öğrendim.Türkiye’ye gitmedim. Türkleri de buradaki Türkler olarak tanıdım. Böyle kötü işler yapan Türkleri de tanıyoruz. İnsan kaçırma, mafya gibi işlere üzülüyoruz.

 

Akçay verdiği bir söyleşide, “Babamdan 1 yıllık izin alarak gittiğim yurtdışında 20’nci yılımı doldurdum. 40 bayram annemin elini öpemedim, ailemle beraber olamadım.” diyerek eğitim gönüllüsü olarak gittiği Moğolistan’daki hayatını anlatmıştı.

Moğolistan Dostluk Madalyası sahibi Akçay’la ilgili ailesi, mesai arkadaşları ve öğrencileri dünya genelinde kampanya başlattı.

Başta Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği kurumları ve yöneticileri olmak üzere, BM ve AB Uluslararası Af Örgütü nezdinde girişimde bulunan ve #FreeVeyselAkcay etiketiyle seslerini duyurmaya çalışan Akçay’ın ailesi, arkadaşları ve öğrencileri hukuksuz insan kaçırmaların bir an önce durmasını istedi.

D8CFB871-3D2F-47AE-8750-3C9963332AB8

 

Milli İstihbarat Teşkilatı, Gülen Cemaati’ne yakın eğitimci, iş insanı ve gazetecileri Türkiye’ye kaçırıyor.Got something to say? Go for it!

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: