37838795_2626226367403112_4313369280948207616_n.jpgRozerin Karataş-Mezopotamya24.com

Türk ordusu Omeryan bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan ettikten sonra araziyi ateşe verdi. Yüzlerce ağacı küle döndüren büyük yangın Kürt bilgesi Musa Anter’in köyü Sitilile’ye ulaştı.

Nusaybin’e bağlı Omeryan bölgesinde Türk ordusunun başlattığı operasyon kapsamında çıkarılan yangın Çalı köyü ve bağlı Pınarbaşı (Serêkaniyê) mezrasının ardından Kürt bilgesi Musa Anter’in köyü Akarsu’ya (Sitilile) da sıçradı.

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Omeryan bölgesinde, çok sayıda asker ve korucunun katılımıyla askeri operasyon başlatılan Çalı (Çalê) köyü kırsalında büyük bir yangın çıktı. Yayılan yangın nedeniyle yüzlerce ağaç küle döndü. Yer yer halkın kendi imkanları ile söndürmek istediği yangının Çalı ve bağlı Pınarbaşı (Serêkaniyê) mezrasına sıçradığı öğrenildi.

Yangın köyü sardı

Bölgede bulunan yurttaşlar, önceki gün sabah saatlerinde “operasyon yapılacak” gerekçesiyle “sokağa çıkma yasağı” ilan edilen Yavruköy ve İlkadım köyleri kırsalında da yangının çıktığı bilgisini verdi. Çıkan yangının gece boyu devam ettiği köylerden Çalıköy’de ( Cale) yaşayan yurttaşlar, yangına müdahale edemediklerini ve yangının önce köyü sardığını ardından ise köye sıçradığını aktardı.

Jinnews’in haberine göre köylülerden biri, “Köyde hiç genç yok. Müdahale etmeye çıksak bize sıkacaklar çıkmasak biz yanacağız. Bir şey yapsınlar dumanlar şimdiden köye gelmeye başladı” diyerek, duyarlılık çağrısında bulundu.

Köylülere ulaşılamıyor

Köylüler yangının Kürt bilgesi Musa Anter’in köyü Akarsu’ya (Sitilile) sıçradığını belirterek, yangının devam ettiği Çalı ve bağlı Pınarbaşı mezrasında yaşayan köylülere ulaşamadıkları bilgisini verdi.

Bölge ateşe veriliyor

Türk askerlerinin çıkardığı yangınları geçtiğimiz yıl Meclis’e taşıdıklarını ifade eden HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, “Dünden beri köylerde gece üçten bu yana yasak konulmuş durumda. Bugünde ormanlık alanlar bilerek ateşe veriliyor. Çatışma gerekçe gösterilerek bilerek bölge ateşe veriliyor. Şu anda köylerdeki yurttaşların can güvenliği yok. Hayati tehlikeleri var. Bunu Meclis’te gündeme getirdik” dedi.