Amedsporlu Deniz Naki, Alman milli takımı oyuncusu Mesut Özil’i Türkiye’deki Kürdlere yapılan ırkçılığa karşı duyarlı olmaya davet etti.e92f4503-87e2-4f5a-addb-5afb131239bc

IMPNews – Amedspor’un Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından lisansı elinden alınan ve Almanya’ya dönmek zorunda kalan ünlü oyuncusu Deniz Naki, Twitter’deki hesabından yaptığı açıklamada, Alman milli takımı oyuncusu Mesut Özil’e, “Seni yerli ve milli görenler, beni neden terörist gördüler?” diye sorarak, Özil’i Türkiye’deki Kürdlere yapılan ırkçılığa karşı duyarlı olmaya davet etti.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından 3 yıl 6 ay futboldan men ve 273 bin lira para cezasına çarptırılan, Amedspor’un gittiği deplasmanlarda sık sık ırkçı saldırılara uğrayan Deniz Naki , Almanya’da uğradığı silahlı saldırı sonrası “güvenlik” sebebi ile Türkiye’ye dönmüyor.

Dersimli olan Deniz Naki, Almanya milli takımında oynarken, Erdoğan ile buluşup fotoğraflarını yayınlayan Türk futbolcu Mesut Özil’in “ırkçılık nedeniyle” Almanya Milli Takımı’ndan ayrılmasıyla ilgili kişisel Twitter hesabından açıklama yaptı. Naki’nin paylaştığı açıklama şöyle:

“Futbolun etik kuralları çerçevesi içinde; bir sporcuya, futbolcuya görüşleri ve düşüncelerinden dolayı tepki verilmesi ve hedef haline getirilmesi elbette kabul edilemez.

Daha önce de paylaştığım demeçlerde, bir futbolcu, sporun dışında kendi çevresinde, ülkesinde ya da yaşadığı topraklarda toplumsal olaylara, savaşlara ve ölümlere karşı durması, milli olması, değerlerine sahip çıkması kadar doğal, vicdani ve insani hiçbir şey olamaz.

Son günlerde benim de vatandaşı olduğum Almanya’da milli takım oyuncusu olan Mesut Özil ile ilgili yaşanan durum elbette üzücüdür. Nerden gelirse gelsin, dünyanın neresinde olursa olsun faşist, aşırı sağcı ve milliyetçi sadırılar kime yapılırsa yapılsın doğru bulmuyorum. Söz konusu Türkiye ve Türk asıllı olan Mesut Özil olunca hem tarafsızlık hem de hak, hukuk çerçevesinde ve Mesut Özil ile kıyaslanması açsından birkaç kelam söylenmesi yerinde olacaktır.

Ben Kürd asıllı bir futbolcu olarak Türkiye’de Amedspor’da üç yıl futbol oynadım. Bu süre zarfında Amed ve Kürdistan’da çatışmalı süreç vardı. İnsanlar ölüyordu. Ben insanlar ölmesin diye birçok kere barışçıl bir duruş sergiledim. Toplumsal olaylara karşı duyarsız kalmadım. Ben de milli davrandım. Çünkü ölenler, Kürd çocuklardı, Kürd annelerdi, Kürd gençlerdi, Kürd şehirleri yıkılıyordu. Hiçbir insanın ölmesini istemedim. İnsanlar yaşasın diye direndim.

Nitekim bu duruşumdan ve Kürd asıllı bir futbolcu olduğum için, üç yıl içinde Türkiye deplasmanlarında yemediğim küfür, fiziki saldırı kalmadı. Defalarca faşistler tarafından tehdit edildim. Haftalarca futbol oynamama cezası aldım. En son Almanya’da silahlı saldırıya uğradım. Hedef haline getirildim. Onunla kalınmadı; TFF tarafından 273 bin tl ceza aldım ve futbolcu lisansım süresiz iptal edildi ve futboldan men edildim. Bunlara rağmen barışa olan umudumu kaybetmedim. Her demecimde bunu belirtim.

Milyonlarca oy almış bir Kürd partisinin başkanı sn. Selahattin Demirtaş ile çektiğim bir fotoğraf için, Türkiye’de defalarca linç edildim. Meramını anlıyorum. Bu hak ihlalleri maalesef Mesut Özil ve benim vatandaşı olduğumuz Türkiye’de oldu ve yaşandı.

Bu adaletsizlikler ve yaşanan hak ihlalleri hususunda, dünyaca ünlü olan Mesut Özil’e soruyorum: Almanya için söylediğin ‘bana yapılan faşist saldırılardan dolayı Almanya milli takımını bırakıyorum’ tepkini, Türkiye’de bana ve benim gibi Kürd asıllı olan futbolculara yapılan ırkçı ve faşist saldırılara neden sessiz kaldın?

DFB’nin açıklamalarını yanlış bulduğunu söylüyorsun, TFF’nin hakkımda alınan kararları ırkçı buluyor musun?

Türkiye’de bir futbolcunun hayatı bitirildi, bir barışsever futbolcuyu terörist diye ilan ettiler, tepkin ne oldu?

Seni yerli ve milli görenler, beni neden terörist gördüler?

Senin Türklüğünü destekleyenler, benim Kürdlüğümü neden kabul etmediler

Sen şimdi Türkiye’ye gittiğinde, bana saldıran faşist, ırkçı kişiler, seni milli ve yerli karşılayacaklar. İşte 0 an beni hatırla: “Senin faşistin, benim faşistim yok. Faşist her yerde faşisttir.”

De ki onlara: ‘Ülkesini, topraklarını seven Kürdlüğü ile Türkiye’de bir renk olan Almanya vatandaşı Dersimli Kürd Deniz Naki’nin selamları var.’

Bu nedenle sevgili meslektaşım; faşizm, ırkçılık, despotluk, insan onurunu kırıcı her ne varsa, nerde olursa olsun karşıt durmak gerekir. Seni dünya faşizmine karşı mücadeleye davet ediyorum. Seni Türkiye’deki Kürdlere yapılan ırkçılığa karşı duyarlı olmaya davet ediyorum.

Faşizm bir hastalıktır, dün bana, bugün sana, yarın başkasına saldırır, bulaşır.

Özgür, barış ve umut dolu bir dünya için yok olsun faşizm, ırkçılık.

Sevgiyle kal, faşizmle kalma güzel ülkem…”