37852155_2623824644309951_8747308563161939968_n.jpgRozerin Karataş-mezopotamya24.com
Esed rejimi ve İranlı milisler İdlib çevresine yığınak yapmaya başladı. TSK ise, gözlem noktalarını beton bariyelerle güçlendiriyor.

Esed rejimi İdlib çevresine saldırı hazırlığı yapıyor. İdlib güneybatısındaki Cisr’eş Şuğur’dan Lazkiye kırsalına uzanan koridor boyunca Esed asker, tank ve silah sevkiyatına hız verdi. Rejim bölgeye onlarca tank, zırhlı araç, füze rampası, asker ve İran destekli Şii milis gönderdi. Rejim ve müttefiklerinin saldırı hazırlıklarına karşı muhalifler de cephe hattını tahkim ediyor.

Halen 3 milyon sivilin yaşadığı İdlib’de gergin bekleyiş sürerken Türkmendağı-Cisr’eş Şuğur hattındaki muhalif mevzilerin Esed rejimince bombalanmaya başladığı belirtiliyor. Karamanlı, Kıtani, Galat Cebel, Haddadi, Kinniddi, Karacağız, Bedema, Obin, Yamadi, Kissaniye ve Kefrence bölgelerinin rejim ve Şii milislerce taciz edildiği öğrenildi.

İdlib yönünde artan hareketlilik Türkiye tarafından da dikkatle izleniyor. Bölgede 12 gözlem notası inşa eden Türk Silahlı Kuvvetleri, saldırı ihtimaline karşı askeri üslerin etrafını beton bariyerlerle güçlendirdi.

SDG’de hazır bekliyor

TEV-DEM Yürütme Konseyi Üyesi Aldar Xelil, Suriye’nin İdib kentine düzenlenecek bir kurtarma operasyonuna katılmaya hazır olduklarını söyledi. Rus basınına konuşan Aldar Xelil, “Güçlerimiz, Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’e yapılacak bir kurtarma operasyonuna katılmaya hazır” dedi. Xelil, “Bir anlaşma sağlanması halinde, İdlib’i teröristlerden kurtarma operasyonunda önemli bir rol üstlenebiliriz” ifadelerini kullandı.

İdlib’de Kürtler’in de olduğunu belirten Xelil, şöyle devam etti: “İdlib Türkiye’nin desteklediği terörist gruplar tarafından işgal edilmiştir. O bölgede Kürtler de yaşıyor. Bu kenti kurtarmak biz Suriye vatandaşlarının görevidir.”