Almanya iç istihbarat teşkilatı BfV’nin Başkanı Maassen, AKP’nin Almanya’daki yan kuruluşu olarak bilinen UETD’nin faaliyetlerinin anayasal düzen ile uyumlu olmadığını belirterek, kuruluşun iç istihbaratça izlendiğini açıkladı.1_70.jpg

IMPNews – Almanya iç istihbarat teşkilatı BfV’nin Başkanı Maassen, AKP’nin Almanya’daki yan kuruluşu olarak bilinen UETD’nin faaliyetlerinin anayasal düzen ile uyumlu olmadığını belirterek, kuruluşun iç istihbaratça izlendiğini açıkladı.

Anayasa Koruma Teşkilatı (BfV), AKP’ye yakınlığıyla bilinen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Almanya’daki faaliyetlerinin izlendiğini açıkladı.

UETD, tüm Avrupa’da ve özellikle de Almanya’da çok sayıda şube ve üyeye sahip bir kuruluş.

BfV Başkanı Hans Georg Maassen, kurumun 2017 yılı raporunun açıklandığı basın toplantısında, UETD hakkında eleştirel ifadeler kullandı. “UETD’yi milliyetçi bir grup” olarak tanımladıklarını söyleyen BfV Başkanı Maassen, “UETD’yi özgürlükçü, demokratik ilkelerin oluşturduğu anayasal düzen ile uyumlu olmayan bir grup olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Basın toplantısını izleyen DW’den Değer Akal’ın haberine göre Maassen, “Peki UETD’yi izliyor musunuz?” sorusuna da “Evet” yanıtını verdi.

Geçmişte muhalefet partilerinin, UETD’nin iç istihbarat servisi tarafından “izlemeye alınması” yönünde yaptığı çağrılar, hükümet tarafından kabul görmemişti.

BfV’nin 2017 raporunda, UETD’nin kuruluş statüsünde, herhangi bir siyasi amaç gütmeyen sivil toplum kuruluşu görüntüsü verdiği, ancak gerçekte ise AKP’nin lobi kuruluşu gibi hareket ettiği iddia edildi. Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Saraybosna’da düzenlenen genel kurul toplantısında UETD ismi Uluslararası Demokratlar Birliği (UİD) olarak değiştirilmişti.

Raporun 2017 yılına ışık tuttuğuna, bu nedenle “UETD” ismine yer verildiğine dikkat çeken yetkililer isim değişikliğinin, ilgili kuruluşun izlendiği gerçeğini değiştirmediğini kaydetti.

BfV raporunun UETD’ye ilişkin bölümünde 18 Şubat 2017’de dönemin Başbakanı Yıldırım’ın Oberhausen seçim mitingiyle ilgili broşür de yer aldı.

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile

 

MİT’in faaliyetlerinden endişe

BfV Başkanı Maassen “Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Almanya’daki istihbarat faaliyetleri konusunda da endişeli olduklarını “ve bu nedenle bu yıl açıklanan raporlarında bu faaliyetlere kapsamlı bir şekilde yer verdiklerini söyledi.

Maassen, “Bu faaliyetler bizde endişeye yol açıyor. Çünkü bu faaliyetler, espiyonaj nedeniyle bazı kişilerin Almanya’da tutuklanması ve yargılanması noktasına geldi. Raporumuzda bu endişe ifade buluyor” diye konuştu.

MİT’i “partner” olarak tanımlayan, özellikle radikal İslam, terörizm ve PKK konularında Türk istihbaratı ile işbirliğine ihtiyaç duyduklarını söyleyen Maassen, “Öte yandan Türk istihbaratının Almanya’da istihbarat faaliyetleri yürütmesi bizim açımızdan kesinlikle kabul edilemez”” sözlerini kaydetti.

BfV Rusya, Çin ve İran’ın yanı sıra ilk kez geçen yıl Türkiye’nin Almanya’da yürüttüğü istihbarat faaliyetlerini rapora dahil etmiş, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın espiyonaj faaliyetlerinin gözetim altına alındığını açıklamıştı.

UETD’e Almanya’dan tepkiler

Baden- Württemberg eyaleti Emniyet Müdür Klaus Ziwey, AKP’nin Almanya’daki lobi kuruluşu Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD)’nin geçtiğimiz günlerde yasaklanan “Osmanen Germania” grubu ile bağlantılarının olduğunu söylerken, Baden- Württemberg eyaletinin içişleri bakanı Thomas Strobl ise “Türk hükümetinin eyaletimizin içişlerine karışması kabul edilemez” demişti. Yeşiller ve FDP de verdikleri soru önergelerinde UETD’nin Almanya genelinde gözetim altına alınmasını ve yasaklanmasını talep etmişti.