20180331-screen-shot-2018-03-29-at-20-49-190163a8-image.pngNevzat Çevlikli-mezopotamya24.com
İşkence, kaçırılma ve hak ihlalleri ile gündeme gelen Batı Kürdistan’ın Efrin kentinde halk, yaşanan olaylara karşı sivil toplum kuruluşlarının (STK) sessiz kalmasından Rahatsız

Son dönemlerde işkence ve yağma olayları ile sık sık gündeme gelen Batı Kürdistan’ın Efrin kentinde, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı silahlı grupların Kürtler’e baskısı devam ediyor.

Artan hak ihlallerine rağmen STK’lardan bu konuya dair herhangi bir açıklama yapılmadığı ifade eden Efrinliler, STK’lara görevlerini yapma çağrısında bulundu.

Pêl Örgütü Yönetim Kurulu üyesi Leyla Halef, “Bu çağrı tüm STK’lara yöneliktir. Çünkü STK’ların görevi aynı zamanda barışı için çalışmak ve yaşanan gerilimi azaltmaya yönelik çaba sarfetmektir” dedi.

Açiklamada bulunan Halef, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak gördüğümüz kadarıyla onların böyle bir çabası sözkonusu değil. Efrin’de yaşananları belgelemek ve raporlaştırmak çok zor bir iş. Biz yalnızca Efrin’de yaşananları görünür kılabilir ve Efrinliler’in sesinin uluslararası örgütlere duyurabiliriz.”

Aktivist Osama Ahmet ise, Efrin’de yaşananları raporlaştırmak veya belgelemek için uzman kişilere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Ahmet, “Eğer 4-5 STK biraraya gelerek çalışma yürütürse, daha olumlu sonuçlar alınır. Ancak STK’lar arasında koordinasyon yok. Diğer yandan STK’lar daha az riskli ve kolay işlere zaman harcıyor” ifadelerini kullandı.

Bölgede “Araplaştırma” uygulaması devam ederken, Kürtler’in evleri ve arsaları, Suriye’nin diğer bölgelerinden getirtilen Araplar’a veriliyor. Daha önce de Afrinliler’in çalınan mallarına karşılık dolar ve kaçırdıkları insanları serbest bırakmak için fidye istenmişti.

Afrin’de ÖSO üyeleri, çok sayıda sivili çeşitli gerekçelerle infaz etmişti. Bölgede sadece Haziran ayında 140 sivilin kaçırıldığı kayıtlara geçti.