37414044_2609389479086801_9044992402850316288_n.jpgNamik Amedi-mezopotamya24.com
Irak hükümetinin sükunet çağrıları ve iyileştirme vaatlerine rağmen güneydeki protestocular gösterilerine devam ediyor. Meysan kentinde İran Sınır Kapısı yolunu trafiğe kapatan göstericilere güvenlik güçleri müdahale etti.
Bağdat’ın sükunet çağrıları ve iyileştirme vaatlerine rağmen güneydeki protestocular gösterilerine devam ediyor.

Güneybatıdaki Meysan kentinde toplanan protestocu kalabalık bir grup, İran sınır kapısına giden anayolu trafiğe kapadı.

Hükümetten hizmetlerin iyileştirilmesini isteyen protestocular, su ve elektrik kesintileri ile işsizlik sorunlarını eleştiren pankartlar taşıdı.

Meysan Emniyet Müdürlüğü’nden polis memuru Kerim el-Esedi, yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin göstericilere yolu açmaları için müdahale ettiğini, karşı gelenlerden bir kısmının gözaltına alındığını söyledi.

Bir süredir devam eden güney protestolarının durması için çaba sarfeden Haydar el-İbadi hükümeti ise bölgeye yeni ekonomik destek getirilmesi ve istihdam alanları oluşturulmasına karar verdi.

Kararın, İbadi’nin Zikar kentinden temsilcilerle başkent Bağdat’ta gerçekleştirdiği toplantı sonrası alındığı kaydedildi.

Savunma Bakanlığı Güvenlik Merkezi’nden yapılan açıklamada, Bağdat ve diğer bölgelerde kontrolün güvenlik güçlerinin elinde olduğu belirtildi.

Irak’ın tek gelir kaynağı ham petrol ihracatının büyük bir kısmını tedarik eden güneydeki Basra vilayetinde, 8 Temmuz Pazar günü başlayan gösteriler Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef ve son olarak da başkent Bağdat’a sıçramıştı.

Gösterilerde 10’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği yüzden fazla kişinin de yaralandığı belirtilmişti.

Hayat şartlarının iyileştirilmesinin talep edildiği gösterilerde, su ve elektrik hizmetlerindeki aksaklıklar, işsizlik ve devlet dairelerindeki yolsuzluklar protesto ediliyor.

37373981_2609400252419057_2407946308963794944_n.jpgSadr’dan koalisyon görüşmelerini durdurma çağrısı

Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, Irak’ın güney ve orta kesiminde yaşanan gösterilerden dolayı siyasi taraflardan hükümetin kurulması için koalisyon görüşmelerini askıya almaları çağrısında bulundu.
Irak’ın güney ve orta kesiminde aralıksız düzenlenen gösteriler ikinci haftasına girdi. Mukteda Sadr, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Seçimlerde başarı elde eden siyasi partiler, yeni hükümetin kurulması için yapılan koalisyon görüşmelerini askıya almalıdır” dedi. Görüşmelerin askıya alınmasının nedenini ise Sadr, Basra’dan Bağdat’a sıçrayan protestolarda göstericilerin haklı taleplerinin yerine getirilmesinin şartına bağladı.

Sadr, taleplerin yerine getirilmesi için hükümet ve göstericiler arasında dayanışmayı sağlayacak bir komisyonun kurulmasının gerektiğini kaydetti.

Basra’da 8 Temmuz’da başlayan gösteriler başkent Bağdat’a sıçramasının ardından Bağdat hükümeti, Basra, Kerbela, Necef ve Musenna kentlerininde aralarında olduğu birçok bölgede sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Irak’ın Basra kentinde 16 Temmuz’da göstericiler, gösterilerin organizeli bir şekilde yürütmek amacıyla bir üst düzey uzlaşı komisyonu kurduklarını açıklamıştı.

Basra Uzlaşı Komisyonu üyelerinden Şeyh Ebu Kerar, düzenlediği basın toplantısında, “Göstericilerin Basra’daki asayiş güçlerinden ve zulme uğramamaları için aşiret, şeyh ve aktivistler olarak bu uzlaşı komisyonunu kurmaya karar verdik. Amacımız gösterileri barışçıl bir şekilde yürütmektir” ifadelerini kullanmıştı.

Şeyh Ebu Kerar, barışçıl bir şekilde gerçekleşecek gösterilerin amacından sapmaya yönelik hiçbir taraf ve şahıslara müsamaha gösterilmeyeceğini söylemişti.