AİHM, Cizre’deki sokağa çıkma yasaklarına dair yapılan başvurular için 13 Kasım 2018 tarihinde duruşma yapacağını duyurdu. 

7AADEF18-94DE-4B2C-9544-F6C7014C6E2D

M/A – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Cizre’deki sokağa çıkma yasaklarına dair yapılan başvurular için 13 Kasım 2018 tarihinde duruşma yapacağını duyurdu. AİHM’in bugün başvurucu avukatlara gönderdiği mektupta, Cizre’nin Nur Mahallesi’nde yaşadığı sırada sokağa çıkma yasakları nedeniyle mülki amirlerin kararıyla, herhangi bir yasal dayanak olmaksızın evlerinde hapsedildikleri gerekçesiyle yaşam hakkının, özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiği ileri süren Ömer Elçi ve Cizre’de “güvenlik güçleri”nden açılan ateş sonucunda yaralanan ve sonrasında ambulansın geçişine izin verilmediği için mahkemenin tedbir kararına rağmen hayatını kaybeden Orhan Tunç adına yapılan başvurularda mahkemenin 13 Kasım 2018 Salı günü saat 09.00’da Strasburg’da kabul edilebilirlik ve esas üzerine bir duruşma yapacağını bildirdi.

 

EMSAL TEŞKİL EDECEK

Kararlar bu duruşma ardından yazılacak, mahkemeye sokağa çıkma yasakları sırasında yapılan ve hükümete bildirilen diğer başvurular için de emsal karar teşkil edecek.
ÖNCELİKLİ OLARAK ELE ALINMASINA KARAR VERDİ
2015 Ağustos ayından bu yana Cizre, Sur ve Silopi başta olmak üzere bölgedeki pek çok il ve ilçede 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesi’ne dayanılarak kaymakam ve valiler tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında meydana gelen hak ihlallerine karşı 2015 ve 2016 yıllarında Anayasa Mahkemesi (AYM) ve AİHM’e çok sayıda başvuru yapıldı. Bu başvurularda AYM ve AİHM’den hak ihlallerinin önüne geçebilmek için geçici tedbir kararları vermeleri istenmişti. AİHM, mahkeme içtüzüğünün 41. Maddesi uyarınca bu başvuruların öncelikli olarak ele alınmasına karar vermişti.
TÜRKİYE’DEN SAVUNMA İSTEMİŞTİ
Bu kararın bir sonucu olarak AİHM, 15 Aralık 2016 tarihinde bu süreçte kendisine sokağa çıkma yasakları bağlamında 160’tan fazla kişiyi temsilen yapılan 34 başvuru hakkında Türkiye’den savunma istediğini ve başvurucuların esası hakkında ilerleyen tarihlerde karar vereceğini duyurmuştu.
‘TÜM DÜNYA CİZRE’DE NE OLDUĞUNU ÖĞRENECEK’
Başvurucu avukatlarından Ramazan Demir, “Bütün dünya Cizre’de neler olduğunu AİHM önünde bir kez daha öğrenecek ve tarihi bir gün olacak” sözleri ile kararı değerlendirdi.