Menbiç’ten çekilme konusunda YPG, Türkiye ve ABD’den çelişkili açıklamalar geliyor. YPG ve ABD kaynakları çekilmeyi doğrularken, Türk Dışişleri Bakanlığı ise, bu gelişmeye yönelik haberleri yalanlıyor. 1da43544-19e9-409d-ac39-033608bb093d.jpg

IMPNews – Menbiç’ten çekilme konusunda YPG, Türkiye ve ABD’den çelişkili açıklamalar geliyor. YPG ve ABD kaynakları çekilmeyi doğrularken, Türk Dışişleri Bakanlığı ise, bu gelişmeye yönelik haberleri yalanlıyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) bir yetkili, YPG’nin Menbiç’ten çekildiği yönünde güvenceler aldıklarını bildirdi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkiliyse, “Kenti terk ettikleri yönünde bize teminatlar verildi” dedi. IŞİD’le Mücadele Koalisyonu’nun eski sözcülerinden Albay Sean Ryan da VOA’nın sorusunu yanıtlarken, CENTCOM yetkilisinin sözlerine destek verdi. Ryan, “Ben geçen hafta oradaydım ve bölgede hiçbir YPG’li görmedim” dedi. Menbiç anlaşmasının YPG’nin bütün Suriye’den değil Menbiç’ten çekilmesini öngördüğüne dikkati çeken Ryan, Menbiç’le alakalı sürecin çok iyi işlediğini kaydetti.

Menbic Askeri Meclisi: Son YPG’li danışmanlar da çekildi

Menbic Askeri Meclisi Komutanlığı, YPG’nin Menbic’de bulunan son danışma grubunun da görevlerini tamamlayarak kentten çekildiğini açıkladı. Çarşamba günü yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Menbic Askeri Meclisi olarak; YPG’nin son danışma grubunun da Koalisyon iş birliği ile savaşçılara eğitim verme görevlerini tamamlayarak 15 Temmuz 2018’de Menbic’den çekildiğini duyuruyoruz.”

Açıklamada, YPG ile yapılan anlaşma sonucu askeri danışma grubunun bir kısmının 3 Haziran’da, kalan son grubun da Pazar günü görevlerini tamamlayarak kentten çekildiği ifade edildi. Rojnews’de yayınlanan Menbic Askeri Meclisi açıklamasında YPG’ye ve askeri danışma grubu ile Uluslararası Koalisyon güçlerine teşekkür edildi.

Türk Dışişleri: Çekilme haberleri abartılı

Türk Dışişleri Bakanlığı kaynakları ise, YPG’nin Menbic’ten tamamen çekildiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, çekilme sürecinin devam ettiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, YPG’nin Menbic’ten çekildiği haberlerini abartılı bulduklarını ifade ederek, sürecin halen devam ettiğini ifade ediyor. Konuya dair isminin açıklanmasını istemeyen bir Dışişleri sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada şöyle demişti: “Devriye güzergahı üzerindeki kontrol noktalarından çekilme sürüyor. Ortak devriye hazırlık çalışmaları devam ediyor. Dolayısıyla PYD/ YPG’nin Münbiç’ten bu aşamada tamamen çekildiğine dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

Türkiye-ABD anlaşmıştı

Afrin operasyonu ardından Türkiye’nin bölgedeki askeri harekatının kontrolsüz bir çatışmaya neden olmaması için ABD, Ankara’nın taleplerini dikkate alarak Menbiç sınırında Türk birliklerinin de devriye gezmesine imkan tanımıştı. Menbic konusundaki tartışmalar alevlendiğinde Fransa’da bölgeye askeri birlikler göndermişti. Menbic’in Türkiye’nin işgal ettiği Cerablus ile sınırı ABD ve Fransa askerleri tarafından korunuyor.

ABD/Fransa ve Türk askerleri, yaklaşık bir aydır Menbiç çevresinde koordineli ama birbirinden bağımsız devriye misyonları yürütüyor.

Nüfusun önemli bir kısmının Kürd olduğu kentin IŞİD işgalinden kurtarılması sürecinde kurulan Menbic Askeri Meclisi’nin güçlerinin de önemli bir kısmı Kürd savaşçılardan oluşuyor. Menbic Askeri Meclisi, YPG’nin temel gücünü oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) çatısı altında bulunuyor. Çekilme açıklaması ile birlikte kentte askeri güçlerden YPG üniforması taşıyanların kalmadığı bildiriliyor.

Türkiye ve Amerika geçen ay YPG’lilerin Menbiç’ten çekilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. Menbiç’teki YPG varlığı Türkiye ve Amerika arasında uzun süredir gerilime neden oluyordu. Anlaşma, Kürd savaşçıların çekilmesinden sonra kasaba çevresinde güvenliği Türk ve Amerikan kuvvetlerinin birlikte sağlamasını öngörülüyor.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan Donald Trump’la salı günü yaptığı telefon görüşmesinde Menbiç konusunda ortak bir yol haritası kullanılmasının önemini vurguladığı belirtilmişti.