37334791_2604918536200562_1452012513020346368_n.jpgBÊRİTAN SARYA
Kadınla başlayıp kadınla ilerleyen Rojava Devrimi’nin en vefalıları; kuşkusuz çocuklarını, gönüllerini, emeklerini ve canlarını devrime katmaktan kaçınmayan analar oldu.

YPJ, Rojava Devrimi’nin kadın yüzü olarak öne çıktı. Büyük çoğunluğu genç kadınlardan oluşan YPJ, yürüttüğü mücadeleyle dünyanın en vahşi erkeklerinden oluşan DAİŞ’i dize getirdi.

Rojava Devrimi ve elbette YPJ, gücünü en çok fedakar analardan aldı. Yıllardır ağır saldırılar altında olmasına rağmen gün be gün büyümesinin bir nedeni de gönülleri kadar çocuklarını mücadeleye veren annelerin duruşu oldu.

İşte birkaç örnek…

Efrîn yiğitlerin kalesi

82 yaşındaki Xanim Şêx Hesen, Kobanê’nin Kaniya Kurda Mahallesi’nde yaşıyor. 6 çocuk annesi Xanim ana, daha 1980’lerde Kürt Özgürlük Mücadelesine gönül vermiş. PKK’ye katılan bir oğlunı 1996 yılında yitirmiş, kimi yakınları ise DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırısında katledilmiş.

Saldırılar sırasında evi büyük hasar görmüş ama o bunu hiç umursamıyor. “DAİŞ Kobanê’de yenildi ya. Biz bu topraklarda doğduk, topraklarımızda öleceğiz” diyor.

Xanim ana, topraklarından zorla göçertilen Efrînlilere de kapılarını açarak, yurtseverliğin en anlamlı örneğini sergiliyor. Faşist Erdoğan’ın asker ve çetelerinin Efrîn’den temizlenmesi halinde şeker dağıtacağını söyleyen Xanim Ana, yere göğe sığdıramadığı Efrîn’e atfen yüreğinden süzülen şu dizeleri mırıldanıyor:

“Efrîn kela egîdan e, Efrîn bûka Kurdan e. Efrîn, gî çîçek, gul û bîn e, Erdogan qil şeytanê dîn e, xirab kiriye Efrîne. Efrîn taca zêrîn e, Efrîn ala rengîn e. Heval û egîd lê rûniştî ne. Erdoganê biqewitîne, xeber û mizgînê bîne. Xeber û mizgînê bîne, ezê belav kim şekirê rengîne.“

(Efrîn yiğitlerin kalesidir, Efrîn Kürdün gelinidir. Efrîn hep çiçek, gül ve hoş kokulu. Erdoğan şeytanın ta kendisi; viran etmiş Efrîn’i. Efrîn altın taçtır, Efrîn renkli bayrak, yoldaş ve yiğitlerin mekanı. Onlar Erdoğani kovacak, bize müjdeli haber getirecek. Bize müjdeli haberi getirecekler, ben renkli şekerler dağıtacağım.)

Yeniden inşa için kolları sıvadılar

Kobanê Hastanesi’nde sağlık görevlisi Naîle Mihemed, 55 yaşında ve 5 çocuğu var. Rojava Devrimi’nin bir kadın devrimi olduğunu belirterek, şunları söylüyor: “Bu devrim için çalışmanın yaşı yok. Devrimle birlikte evlerimizden çıktık, kendimize ve toplumumuza faydalı olmaya başladık. Artık kadınlar olarak kendimize güveniyoruz.”

Naile Mihemed’in yaşadığı Şehit Serhed Mahallesi, saldırılar sırasında çatışmaların en şiddetli yaşandığı mahalleydi. Neredeyse Kobanê zaferinin temeli bu mahallede atılırken, Mihemed, bu değerin farkında olduğu için mahalleye döndüğünü söylüyor. Kantonun yeniden inşası için kollarını sıvadıklarını belirten Mihemed, barınmadan temel ihtiyaçlara kadar dayanıştıklarını belirtiyor.

Eşiyle birlikte Kobanê’yi savundu

Kobanê’de dünyaya gelen Helîme Osman ise, rejim güçlerinin Kobanê’den çıkarılması sürecinde yer alan kadınlardan biri oldu, DAİŞ’in Kobanê’ye saldırısı sürecinde ise çocuklarını Amed’e gönderek, eşiyle omuz omuza kentini savunmaya koyuldu.

Şu anda Kongra Star merkezinde güvenlik görevlisi olarak devrimdeki görevine devam eden 40 yaşında 5 çocuk annesi Osman, “Rojava Devrimi bize yaşamımızı ve kurumlarımızı korumanın önemini öğretti. Ben de kendi örgütümün güvenliğini sağlıyorum” diyor.

Şehitle sözleşme

47 yaşında ve 8 çocuk annesi olan Semîra Ehmed de Kobanê’nin Kaniya Kurda Mahallesi’nde yaşıyor. O da 2013 yılında devrim süreciyle birlikte kadın çalışmalarına katılmış. DAİŞ’in Kobanê’ye saldırdığı süreçte bile kenti terketmeyen kadınlardan. Halen Kongra Star çalışanı olan Semîra Ehmed, kenti terketmemesinin nedenini şöyle açıklıyor:

“DAİŞ geldiğinde korkuyordum ama gözlerimin önünde Amedli bir savaşçı bizi korumak için canını verdi. Yaralanıp yere düştüğünde ‘Axx dayê’ diye seslendi. Onu yerden kaldırmaya çalıştım ve ‘Senin annen benim’ dedim. O günden sonra kentten çıkmadım. O düşen genç bedene söz vermiştim; onun anası bendim ve vatanımızı koruyacaktım. Savaş süresince Kobanê’den hiç çıkmadım. Bugün Kobanê özgür, bunu sağlayan şehitlerimizi minnetle anıyoruz.”