37378828_2604926312866451_3847575009635598336_n.jpgNevzat Çevlikli-mezopotamya24.com
ABD’li aktris Angelina Jolie, Kürdistan bölgesini ziyaret etti. Buraya sığınan Suriyeli ailelerle bir araya geldi. Özellikle tek başına 5 kızına bakmak zorunda kalan Suriyeli bir annenin mücadelesi ünlü yıldızı cok etkiledi. Eşini kan rahatsızlığı Talasemi hastalığından kaybeden anne Ronia, kızlarının da aynı hastalıkla mücadele ettiğini söyledi.

ABD’li aktris ve BM İyi Niyet elçisi Angelina Jolie,Suriye’deki savaştan kaçarak evini terk eden sığınmacıları Kürdistan Bölgesi’nde ziyaret etti.

5 kızıyla hayata tutunmaya çalışan Kürt bir kadının misafiri ABD’li ünlü aktris Angelina Jolie oldu.

Angelina Jolie, Rojavalı sığınmacı kadın Ronia’yi sığınmacı kampındaki evinde ziyaret etti.

Ronia’nin dertlerini dinleyen Jolie, çocuklarla yakından ilgilendi. Kürt kadını Ronia, kendisini en çok genetik bir kan hastalığı bulunan 2 kızının tedavisinin zorladığını anlattı.

Ünlü aktris Jolie ile buluşmasında kamptaki yaşamını anlatan Ronia, “Eşimde de aynı hastalık vardı. Tedavi göremediği için hayatını kaybetti. Şimdi kızlarımın da babaları gibi ölmelerinden korkuyorum. Eğer onlar hasta olmasaydı her şey çok güzel olurdu. Bir kuru soğan ve ekmek bize yeterdi.”diye konuştu.

Ronia kızlarını kan nakli yapılabilmesi için iki haftada bir hastaneye götürmek zorunda kaldığını belirtti. Ronia’nin tek başına olan bu zorlu mücadelesi, Angelina Jolie’yi derinden etkiledi.

Jolie, “Bir şekilde bu evi sevgi dolu, sıcak bir yuvaya dönüştürmüş. Tüm zorluklara rağmen çocuklarının yüzü gülüyor. Takdir edilmesi gereken bir anne.” değerlendirmesinde bulundu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği özel elçisi olan Angelina Jolie, 2001’den beri bu görevi yürütüyor.