Sİ NEWS – TORONTO

448713FB-4B04-45C8-92AF-8DC8FB265AA7
Metin ÇÎYAYÎ

Her yıl olduğu gibi Liuna  Local 183 Emekçiler sendikası öncülüğünde 6-7 Temmuz günü sendika üyeleri için aileler günü kutlaması düzenledi. 60 bine yakın üye ve aileleri kutlamaya katıldı. Dev çatırlar kuruldu ünlü firmalar yemek dağıttı. Türkiye’deki bayramları andıran kutlamaya bir çok konukta katıldı.

Yemek, müzik, dönme dolaplar, atlı karıncalar ve birçok etkinliği bir arada yapıldığı  Downsview park taki aileler gününde işçi aileleri bir arada yemek yiyip içtiği, sohbet ettiği bir alan olurken çocuklar ve gençler içinde adete bir panayır, karnaval havasındaydı. Bir günü emeklilere ayrılan ve toplam üç gün süren aileler günü kutlaması adeta bir şenlik havasında kutlanırken, dikkat çeken konuklardan biri de Henri adında ki kartaldı. Bir kaç soydaşıyla panayırın, özellikle çocukların ilgisini çekmeyi başardı. Tabi minik hayvanat bahçesinde kertenkeleler, yılanlar ve şahinlerde vardı.

31B21B42-AA3D-454C-B125-E610C20B59F8

60.000 bin kişinin katıldığı ve 11.ci kez düzenlenen dev aile günü kutlaması adeta 183 Sendikasının gövde gösterisinenüştü. Seçimde kendisine ihanet eden Liberal partiye seçim kaybettirdiği gibi Kanada tarihinde, Liberallere en büyük yenilgisini Ontario eyaletinde tattırmış oldu. Bundan dolayı olacak ki geçen yıllara katılım çok daha fazlaydı. Ontario eyaletinde 60.000 bin civarında üyesi olan sendika üç gün için beş bini emekliler  olmak üzere, toplam 60.000 bin kişiyi bir araya getirerek adeta Kanada da ki bütün partilere de bir gözdağı vermiş oldu.

Harika bir atmosfer yaşayan konuklar bir yandan güneşin tadını çıkarırken bir yandan da müzik dinlediler. Etkinliğin en büyük özelliliklerinden biri olan çok dilli, çok sesli ve çok farklı tatların bir araya gelmesiydi.  Liuna 183 işçilerinin yoğunluğu, Portekiz ve İtalyan olsa da, güney Afrikadan tütün Ekvatora kadar, Asya‘dan Avrupa‘ya kadar bir çok etnik guruptan oluşmasıdır. 2000 yakın Kürt emekçisinin de bulunduğu sendikanın etkinliğinde de en çok hamburger, İtalyan, Portekiz ve Polonya sucuğu, balık, steak, pizza ve değişik tatlılar vardı.

Sendika yöneticisi değerli dostum Jack Oliveira, sayın Luis Câmara, başkan yardımcısı Bernardino Ferreira ve yönetmenler Jaime Cortez ve Patrick Sheridan ve Local 183’nin bütün yönetici ve sendika çalışanlardı da oradaydı.Sendikanın yönetimi ve çalışanlar gün boyu işçilere hizmet ettiler. Bir çok bölgeden özel kiralanan otobüs ve sendikanın hizmet arabalarıyla üyeler alanlara taşındı ve etkinlikten sonra tekrar geri götürüldüler. Kalabalık o kadar yoğundu ki yürümekte bile insanlar zorluk çekiyorlardı. Yüzlerce sendika çalışanları arabasıyla gelen ailelere yer göstermek ve araba parkı bulmak için uğraştı. Bir dönem arabalar park alanlarının, araba parklarının dışında çimenlere park etmek zorunda kaldılar. Bu konuda park çalışanları, belediye görevlileri ve polislerde sendika çalışanlarına yardım ettiler.

2FC1D29B-76C2-4925-9781-68474818B5F7

North Amerika başkan yardımcısı ve Kanada LIUNA’nın başkanı Joseph Mancinelli

Liuna, Local 506 Carmen Principato‘la birlikte Ontario başbakanı Doug Ford, Toronto Belediye Başkanı John Tory, Göç, Mülteciler ve Federal Vatandaşlık Bakanı Ahmed Hussen ve Toronto belediyesi meclis üyeleri de birer konuşma yaptı.

Local 183 Business Manager Jack Oliveira, Üye, üye ailelerini ve misafirleri selamlayarak ilk konuşmasını yaptı.Konuşmasında ‘her şeyden önce bize bu sendikayı armağan eden sendikanın emektarı olan işçilere teşekkür etmek istiyoruz. Onlar, onların çocukları hem bu ülkeyi hem de Kanada’nın en önemli sendikasını inşa ettiler. Sadece Ontario bölgesinde 60000 bine ulaşmamız sizlerin dayanışması ve mücadelesiyle mümkün oldu. Sizi ve geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayan tüm üyelerimizi kutlayarak selamlıyorum.’ Diyerek geleceği hep birlikte ve daha güvenli ve sosyal hizmetleri her gün büyüyerek ve geliştirecek olan sendikamıza daha çok üye kazandırıp daha da güçlü hale geleceğiz’ dedi.

E1FFF746-5ADC-48CD-A603-DA5C79C0A681

Local 183 Business Manager Jack Oliveira konuşmasını bitirdikten sonra uzun yıllardır birlikte çalıştığı NorthAmerika başkan yardımcısı kanada LIUNA’nın başkanı Joseph Mancinelli sahneye davet etti.

Joseph Mancinelli, Jack Oliveira önderliğinde Local 183 çok iyi bir çalışma yürüttüğünü belirti. Bir Başkan, bir yoldaş ve bir dost olarak sizinle birlikte çalışmaktan gurur duyuyorum. Şu anda Liuna’nın 130 bine yakın üyesinin olduğunu belirterek bu bize güçlü bir gelecek sunuyor. Diyerek konuşmasını sürdürdü; ‘ 1903 yılında kurulan Kuzey Amerika’da  altı yüz binini aşkın üyesiyle Kuzey Amerikanın en büyük sendikasını kuran değerli erkek ve kız kardeşlerimi kutlar onlara minnettarlığımızı sunarız. Her gün daha güçlü olacağız ve hem ülkemizi inşa edeceğiz, hem de yeni yaşamımızı’ dedi.

Joseph Mancinelli ardından Local 506’nın lideri yaşlı kurt Carmen Principato de bir konuşma yaptı. Carmen yaptığı konuşmada; ‘ Jack Oliveira’nın bir arkadaşı olduğum kadar 183 aynı zamanda 506 sendikası da olduğunu belirterek mücadeleyi de birlikte veriyoruz, emeğimizi de bölüşüyoruz. Burası Liuna bayrağının altında çok geniş bir aile olduğunu belirterek her yıl birlikte kutladığımız ailelergünü ve değerli üyelerin emekleri için 183 yöneticilerine teşekkür ediyorum. Herkes gibi burada bulunmaktan mutluyum ve daha güçlüyümdedi.

7C372D21-9C56-4D9E-B0E0-21B2A0C87734

7 Temmuz günkü kutlamalara katılan Toronto belediye başkanı John Tory’yi Jack Oliveira sahneye davet etti. Aynızamanda Liuna’nın bir üyesi olan John Tory büyük bir tezahüratla sahneye çıktı. Tori yaptığı konuşmada; Jack o kadar beni öv ki daha çok konuşmam gerekli, ama ben sizin zamanınızı çalmak istemiyorum, yinede ben sizin şunu belirteyim ki, bu mükemmel organizasyonu düzenlenen bütün çalışanlara teşekkür etmek isterim. Burada hep birlikte çok güzel saatler geçiriyoruz. Bu güzelliklerin yanında Liuna Local 183 iki şeye çok önem veriyor. Bir insanlar düşünüyor, insanların güven içinde çalışmasını sağlıyor ki bu bizim için çok önemli. İkinci belirmek istediğim şey ise bu organizasyon bizimle , Toronto belediyesiyle çok iyi çalışıyor. Bu sendika bizimle çalışmakla kalmıyor, devletle de çalışıyor çok iyi bir ortakbizim için. Şehrimizi yeniden inşa ettiği için Local 183 ve üyelerine çok teşekkür ediyorum. Burası harika bir ülke ve Toronto harika bir şehir, her yıl burada buluşmak dileğiyle yeniden teşekkür ediyorum’ dedi.

Ontario başbakanı Doug Ford’da etkinliğin renkli kişilerindendi. Muhafazakar partinin başarı kazanmasında Liuna’nın Liberal partiye koyduğu tavırdan kaynaklandığın bilincinde olan Ontario başbakanı Doug Ford gördüğü kalabalık karşısında adeta büyülendi. Ağzı kulaklarında,işçilerle selamlaşan onlarla resim çeken başkan emeğe değer verdiğini belirterek Jack Oliveira ve Joseph Mancinelli’yi överek, bunların çok iyi birer işçi önderi olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında; ‘bize bu güzel günü düzenledikleri ve bu güzellikleri yaşattıkları için teşekkür ederim, Ontario eyaletinde Liuna ve local 183 ile çalışmak ve ilişkileri daha da geliştirip, hep birlikteülkemizi inşa edeceğiz. Daha çok sosyal hak, ve daha çok sağlıklı ve güvenli yaşam için birlikte çalışacağız dedi.

7577BAFD-FC15-465D-BC7C-37135AA4BF01

Gelen politikacılar içinde en çok alkışı 97 yaşındaki eski Mississauga  belediye başkanı bayan Hazel McCallion aldı. Kanada geleninde çok sevilen ve uzun yıllar Mississauga‘nın belediye başkanlığını yapan McCallionfestivallerin ve etkinliklerin prensesidir adeta. 97 yaşına rağmen her yıl Liuna’nın ve özellikle Local 183’nin etkinliklerine katılır. Yediden yetmişe herkesin sevgisini kazanan bu güzel prenses, işçiler tarafından da çok sevilmektedir. Bu yılda aile gününü kaçırmayan McCallin umarız daha nice yıllar yaşar ve yeni etkinliklerde karşılaşırız.