36985544_2589714827720933_5049986297112821760_n.jpgRozerin Karataş-mezopotamya24.com
HDP Amed Milletvekili ve Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan, Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak’ı Hazine ve Maliye Bakanı olarak atamasıyla ilgili “Osmanlı’da dahi hazinenin başına damadını getiren padişah yoktu” dedi.

HDP Amed Milletvekili, Erdoğan’ın Türkiye’yi bir saltanat havasında yöneteceğini açık bir şeklide ortaya koyduğunu söyledi.

Yeni rejimin ilk bakanları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklandı. Kabinedeki değişikliklere piyasaların tepkisi sert oldu; 4.50’de seyreden dolar 4,70’i aştı. Ekonomideki durumu değerlendiren HDP Amed Milletvekili ve Ekonomi Komisyonu Sözcüsü Garo Paylan’a göre, önceki gün ekonomiye iki büyük darbe vuruldu;

  • Birinci darbe; Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerini istedikleri gibi görevden alıp, atabilecekleri bir KHK yayınladılar. MB’nin bağımsızlığı tarumar edildi.
  • Akşam ise ikinci darbe vuruldu ve Cumhurbaşkanının damadı ekonomiden sorumlu bakan olarak atandı ve dolar yükseldi.

Ekonomi yönetiminde rasyonel aklın devre dışı bırakıldığı söyleyen Paylan, “Cumhurbaşkanı ülkeyi bir saltanat havasında yöneteceğini açık bir şeklide ortaya koydu. Osmanlı’da dahi hazinenin başına damadını getiren padişah yoktu” yorumunda bulundu.

Para kaçışı hızlanacak

Paylan, kabine ve MB’nin yapısındaki değişikliklerin Türkiye’yi yıllardır finanse eden yabancı sermeyenin aklına “Türkiye’de benim paramın güvenliği var mı?” sorusunu tekrardan getirdiğini söyledi. Paylan, “Türkiye’de para kaçışını hızlandıracak, Türkiye’ye gelen yabancı sermaye tamamen uzaklaştıracak bir yapı ortaya konuldu. Bu da dünya ekonomi liginde Türkiye’de artık güvenirliği, şeffaflığı olmayan ve rasyonel şekilde yönetilmeyen ekonomi aklının devrede olduğunu net şekilde ortaya koydu. Bunun sonuçlarını göreceğiz, hep beraber fakirleşeceğiz” şeklinde konuştu.

Durgunluk ve enflasyon

Paylan, Türkiye’nin stagflasyona sürükleneceği öngörüsünde de bulundu. “Stagflasyon” terimi ilk olarak 1970’lerde ABD’de yaşanan kriz ortamını tanımlamak için literatüre girmiş ve ekonomide enflasyon ile durgunluğun beraber izlendiği dönemleri anlatmak için kullanılmıştı. Stagflasyona girilmesiyle birlikte işsizliğin artacağı ve alım gücünün düşeceği, esnafların dükkan kapatacağı bir Türkiye olacağını belirten Paylan, enflasyonla mücadele ve ekonomiyi canlandırma politikalarının birbiriyle çatışması yüzünden ekonomistlerin içinden çıkılması zor bir durum olarak gördüğü stagflasyon sürecinden Türkiye’yi kurtaracak bir aklın olmadığını vurguladı.

Türkiye bunu kaldıramaz

“Bunun sonucu olarak da hem finansal kriz hem de reel sektörde kiriz yaşanacak” diyen Paylan, devamında şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye bunu kaldıramaz. Kendileri, Putin dünyası yaratmak istiyorlar ama Putin petrolüyle, doğalgazıyla, diğer kaynaklarıyla bu dünyayı yarattı. Türkiye yabancı sermayeye muhtaç ekonomi modeli içinde, yurt dışı sermayesini tamamen korkutacak bir anlayış ortaya koydu. Bu anlamda bu sistem sürdürülemeyecek.”