36925707_2587964761229273_7048110473119531008_n.jpgNamik Amedi-mezopotamya24.com
İsrail Savunma Bakanı, Golan’daki tampon bölgede tek bir Suriye askerine bile göz yummayacaklarını, Suriye’deki İran varlığını ise nerede olursa olsun vuracaklarını söyledi.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesi öncesi Savunma Bakanı Avigdor Liberman İsrail işgali altındaki Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ne çıkarma yaptı.

Komutanlarla birlikte bölgeyi turlayan Liberman, ‘İran’ın Suriye’deki askeri varlığının kalıcı ve derin hale gelmesine izin vermeyeceklerini, yoksa bunun İran’a İsrail topraklarına saldırma kabiliyeti sağlayacağını’ savundu.

‘Suriye’deki İran varlığı mantıklı değil’

”Suriye’deki İran varlığı makul ve mantıklı değil. Suriye’nin hiçbir yerinde İran’ın varlığını kabul etmeyiz. Daha önce pek çok kez söylediğimiz gibi Suriye’de İran’ın konsolidasyonuna karşı harekete geçeceğiz” diyen İsrail Savunma Bakanı, ”İran varlığı saptadığımız an eylemde bulunacağız” vurgusu yaptı.

Rusya-İsrail görüşmelerine konu olduğu iddia edilen İran askeri varlığının Suriye’nin İsrail sınırlarından daha iç bölgelere çekilmesi pazarlığına atıf yapan Liberman, İran güçlerinin İsrail sınırından 40-80 km geri çekilmesinin kendileri için bir fark teşkil etmeyeceğini söyledi.

‘İran ile vekili Şii milislere ait unsurlar saptadıklarından’ söz eden Liberman, ‘bunların rejimlerin himayesi altında Golan Tepeleri’ne yerleşmeye çalıştığını’ iddia etti.

‘Tampon bölgedeki her Suriye askerinin hayatı tehlikede’

”Rejimin himayesi altında terörist altyapı kurma çabası bizce kabul edilemez. Bölgede görüp saptadığımız her terörist altyapıya karşı güç kullanarak eyleme geçeceğiz” tehdidi savuran İsrailli şahin bakan, tampon bölgedeki her Suriye askerinin de hayatının tehlikede olduğunu söyledi:

Liberman, Dera ve Kuneytra’daki çatışmalardan kaçıp İsrail sınırına yığılanlarla ilgili ”Sınırı turladık ve Suriyeli sığınmacıların çadırlarını gördük. Her türlü insani yardımı vermeye hazırız ama topraklarımıza tek bir sığınmacı bile kabul etmeyiz” dedi.