SkdA1_1530787733_2347.jpgMahfuz YILDIZ-Mezopotamya24.com

Gülizar Taşdemir 42 yaşında. Ağır lösemi hastası. 2015 yılında Avrupa’ya çıkmış. Amacı tedavi olmak. Yolu Norveç´e düşmüş. Bu ülke’de sığınma talebinde bulunmuş. Norveç devleti talebini ret etmiş. Talebi ret edilen Gulizar çareyi Almanya´ya gelmekte bulmuş ve Almanya’da 2018 yılında tekrar iltica talebinde bulunmuş. Almanya iltica talebini işleme koymamış, talebin işleme konulması için yapılan itiraz da İdari Mahkeme tarafından ret edilmiş.

Dublin anlaşmasına göre Almanya Gulizar’ı Norveç’e iade etme kararı alıyor. Polis 29 Haziran gecesi, daha şafak sökmeden Gulizar’ın kaldığı kampa baskın yapıp ellerini, kollarını kelepçeleyerek Norveç’e teslim ediyor. Norveç hükümeti de, verilen haberlere göre, hemen Gulizar’ın el ve ayaklarına kelepçeye vurarak iki polis eşliğinde İstanbul’da Türk Devletine teslim ediyor.

Gulizar’ı Anti Terör Timleri hava alanından alıyor. Alındığı andan sonra basına resmileri düştü Gulizar’ın. Perişan halde. Bu Kürdün perişanlığının resmiydi. Türkiye’ye teslim edildikten sonra Gulizar’ın akibeti bilinmiyor. Nerede tutuluyor bilinmiyor. Ailesinin ve Avukatların tüm girişimleri sonuçsuz kalmış durumda. Aile tehdit ediliyor. Kızının peşine düşen babaya, “siz onu ancak cezaevinde görürsünüz’’ deniliyor. Gulizar şimdi işkencede. Cezaevine yetişir mi bilmiyoruz. Gulizar’ın el ve ayaklarına vurulan kelepçe Kürde vurulan kelepçedir. Zalim ve işkenceci devlete teslim edilen Gülizar şahsında Kürd’tür. Gulizar’ın şahsında tüm Kürdlere kelepçe vurulmuştur.

Gulizar´ı teslim eden Alman ve Norveç devletleri insanlık suçu işlemistir. Gülizar Işkencecilere teslim edilmiştir. Gulizar´ın can güvenliğinden bu iki devlet sorumludur. Teslim edilmiş olan Gulizar, bu iki devletin yüz karasıdır. Bu iki devlet, insan haklarında sınıfta kalmıştır. Peki Kürdlerin, Örgütlerinin, aydınlarının Gulizar´in teslim edilmesinde payı yok mu dur? Var, hemde bal gibi var. Neden Kürd örgütleri, partileri, aydınlar´ı Gulizar´a sahip çıkmadı? Şimdi vicdanları rahat mı? Utanç duymuyorlar mı?

Gulizar´ın sahipsizliği Norveç’te başlıyor. Kendisine gerekli yardım yapılmıyor. İltica talebinde bulunurken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verilmiyor. Kaderine terk ediliyor. İfadesinin hazırlanmasında destek ve de yardımcı olunmuyor. Hatalar zinciri ve ihmalkarlıklar Gulizar´ı Türk Devletine teslim edilmeye götürüyor. Evet, Gulizar’ın teslim edilmesi, tüm Kürdlerin utancı ve yüz karasıdır. Gulizar´ın kaderi Kürd’ün kaderinin özetidir. Sahipsizlik Kürdün en büyük belasıdır. Kürd aydınları, partileri, örgütleri bir Gulizar´ı koruyamamıştır, sahip çıkamamıştır. Bu utanç Avrupa’da yaşayan Kürdler’in alnına vurulmuş kara bir lekedir.

Bunca örgütlülüğü bulunan, yılların tecrübesine sahip Kürd Hareketi’nin, hareketlerinin Avrupa’da bu tarz sorunların yaşanmaması için yapacak bir çok olanağı olmalıydı, olmalı. Yaşanan olay basit bir münferit olay değildir. Buradaki amaç Kürde şu mesajı vermektir: Nereye giderseniz gidin asla güvende olamazsınız(!). Kürdler, bu tarz olayların önüne kesinlikle geçmelidir. Bu ve buna benzer olayların yol açtığı trajedi bir yana, büyük bir çaresizlik hissinyle beraber ciddi bir ulusal prestij kaybıdır aynı zamanda!