36753857_2582848511740898_6797201455804579840_n.jpgNamik Amedi-mezopotamya24.com
ABD’li uzmanlar, Suriye ve Irak’ın bazı kesimlerinde IŞİD tehlikesinin kolay kolay bitmeyeceğini düşünüyor.
Uzmanlar tarafından dün yayınlanan raporda, komplo, bombalama ve şiddet dalgasının artık neredeyse evrensel bir hale geldiği belirtildi. Çarşamba günü basına yansıyan, İngilizlerin Rus istihbaratı tarafından Devlet Başkanı Vladimir Putin’in muhaliflerine karşı kullanıldığı düşünülen risin maddesi ile zehirlenmesi yönündeki haberlerin, bu dalgaların bir parçası olduğu ifade edildi. Uzmanlar, IŞİD örgütünün özellikle Avrupa ülkelerinde ve ABD’de panik ve şiddeti yaymakta kararlı olduğunun altını çizdi.

Washington’daki Ulusal Terörle Mücadele Merkezi (NCC) Başkan Yardımcısı Russell Travers, “Dünyaya bakarsanız, IŞİD örgütünün bütüncül yapısını koruduğunun farkına varırsınız. En azından şimdiye dek örgüt içinde herhangi bir dağılma olmadı. IŞİD, mesajını sözlü ve fiili olarak yaymaya devam ediyor ve dünya çapında yankı uyandırıyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Başkan Trump döneminde Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadele bölümünün eski kıdemli müdürü Christopher Costa, “IŞİD dünya çapında yayılmaya devam ediyor. Korkarım ki terörle mücadele baskısı devam etmediği takdirde, özellikle teröristlerin sığınak olarak kullandığı yönetim boşluğu olan yerlerde yeni tehditler meydana gelecek” değerlendirmesini yaptı.

Uzmanların açıklamalarında, IŞİD’ın 2014 ve 2015’te Irak ve Suriye’de ele geçirdiği toprakların neredeyse tamamını kaybettiği, bununla birlikte Costa’nın da değindiği gibi Los Angeles’ın neredeyse iki katı büyüklüğündeki yaklaşık bin mil karelik alan üzerinde hakimiyetini sürdürdüğü belirtildi. Diğer yandan ABD Savunma Bakanı Jim Matisse ise geçen hafta, “IŞİD’a karşı büyük mücadeleler vermeye devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

‘’IŞİD ile savaş uzun sürecek’’

NCC Başkan Yardımcısı Russell Travers, açıklamalarının devamında şunları söyledi:
“Suriye’de devam eden karışıklık, istihbarat birimlerinin kaçak teröristleri izlemesini zorlaştırıyor. Son derece tecrübeli savaşçıların dünyanın dört bir yanında belli aralıklarla ortaya çıkmasından endişeleniyorum. Bu savaşçıların bazılarının izini sürerken diğerlerinin takibini yapamıyoruz.”

Nitekim geçtiğimiz birkaç ay içinde ABD generalleri tarafından yapılan bir dizi açıklamada da, “IŞİD örgütü ile savaş kolay değil ve kısa sürmeyecek” ifadeleri yer aldı.

Pentagon’un web sitesinde yayınlanan bir videoda ise, ABD’nin yeterli imkanlara sahip olmadığı, tüm bölgede IŞİD’la tek başına yüzleşemeyeceği ve bu nedenle de savaş stratejisinin, terörle etkin bir şekilde mücadele etmek için diğer ülkelerle ittifaklar kurmayı gerekli kıldığı belirtildi.

Öte yandan ABD Deniz Piyadeleri Komutanı General Robert Neller, Reuters’e, “Bu savaş, Suriye ve Irak’taki savaşa doğrudan katılımı ve diğer ülkelerin buna yardım etmesini gerekli kılıyor” açıklamasında bulundu.

General Neller, Kuzey ve Batı Afrika’daki IŞİD’a karşı savaşla ilgili, “ABD, Nijerya ve diğer Batı Afrika ülkelerinin askeri kapasitesini güçlendirmek için Fransa, İngiltere ve İtalya ile işbirliği yapıyor. ABD askeri güçleri sonunda bölgeyi terk etmek zorunda kalacak. Bu nedenle bölgedeki ülkelerin terörist gruplarla kendi başlarına mücadele etmesi için ülkelere yardım etmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

‘Teknolojik hakimiyet’ korkusu

Geçen ay New American Center tarafından yayınlanan bir başka ABD raporunda ise, IŞİD saldırılarına dair endişelere ek olarak özellikle internette örgütün propagandasının yayılmasına ilişkin korkuya işaret edildi. Söz konusu rapor, ‘IŞİD lideri Bağdadi’nin Batı’da ve kendisine düşman olan ülkelerde ‘teknolojik hakimiyet’ kurmaya odaklandığı haberlerinin ardından yayınlandı.

Rapor, “ABD’de kişisel hassasiyetleri sömüren dini sloganların, İslam ve Batı arasındaki düşmanlık söylemlerinin ve din uğruna yapılan şehitlik çağrılarının kurbanları her zaman var olacak. Web siteleri ve sosyal medya platformları aracılığıyla el-Bağdadi’nin propaganda kampanyası yayılabilir’’ diye uyarırken, Google, Facebook ve Twitter gibi internet devlerine yeni IŞİD kampanyasına karşı hızlı bir şekilde önlem alma çağrısı yapıldı.