36713563_2583013801724369_7318362635861229568_n.jpgRozerin Karataş-mezopotamya24.com
Olağanüstü Hal kapsamında 701 sayılı kanun hükmünde kararname bu sabaha karşı Resmi Gazete’de yayımlandı. Çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 kamu çalışanı ihraç edildi. 12 dernek, 3 gazete ve 1 televizyon kanalı ise kapatıldı. KHK’nin seçimden önce 4 haziranda hazırlandığı ve kaldırılan Bakanlar Kurulu imzasıyla yayınladığı ortaya çıktı.
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, Olağanüstü Hal kapsamında 701 sayılı kanun hükmünde kararname Resmi Gazete’de yayımlandı. Son OHAL KHK’si ile18 bin 632 kişi, başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden ihraç edildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 324, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bin 167 ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 35 kişinin rütbesi alındı.

Son OHAL kararnamesi, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle kaldırılan Bakanlar Kurulu imzasıyla yayınlandı. Resmi Gazete’ye göre KHK, seçim öncesinde (4 haziran) hazırlandı ancak bu sabah yayınlandı. KHK’de konuya ilişkin şu satırlara yer verildi; “701 sayılı KHK, Olağanüstü Hal Kanunu’nun 4’üncü maddesine göre, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nca 4/6/2018 tarihinde kararlaştırılmıştır…”

İhraç edilenlere tebligat yapılmayacak

KHK’ye göre bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmayacak. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem uygulanacak. Kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın rütbe ve/veya memuriyetleri alınacak. Bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeyecek. Söz konusu kişiler, bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecek, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemeyecek.

Son kararnameye göre;
199 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğünden 8 bin 998 kişi ihraç edildi.
Adalet Bakanlığı’ndan 1052 kişi, Dışişleri Bakanlığı’ndan 38 kişi ihraç edildi.
Diyanet İşleri Başkanlığından 240, İçişleri Bakanlığı’ndan 31 kişi (4 vali yardımcısı, 4 kaymakam) ihraç edildi.
Sahil Güvelik Komutanlığı’ndan 192 kiş ihraç edildi.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 3077 kişi ihraç edildi.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 1126 kişi ihraç edildi.
Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 632 kişi ihraç edildi.
461 sayfalık KHK metnine ulaşmak için tıklayınız.
12 dernek, 3 gazete, 1 TV kapatıldı.

KAPATILAN DERNEKLER

KHK ile, şu dernekler de kapatıldı:

Adıyaman Fem Dershanesi Mezunları ve Mensupları Derneği (Adıyaman)
Furkan İlim ve Hizmetleri Derneği (Ankara)
Suffem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Ankara)
Anadolu İlim Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği (Ankara)
Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği (Gaziantep)
Özer Hukuk ve Düşünce Derneği (Kahramanmaraş)
Kahramanmaraş Uluslararası Öğrenciler Derneği (Kahramanmaraş)
Kilis İmam Hatip Lisesi Mensupları ve Hafızları Derneği (Kilis)
Beyaz Laleler Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (Kocaeli)
Furkan Eğitim ve Dayanışma Derneği (Malatya)
Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği (Samsun)
Viranşehir Sanayici ve İşadamları Derneği (Şanlıurfa)

148 İADE

OHAL kapsamında çıkartılan 701 sayılı KHK ile 148 kişi ilgili kanun hükmünde kararnamenin kabulüne ilişkin kanunun eki listelerin ilgili sıralarından çıkarılarak kamudaki görevlerine iade edildi.

İlgili kanun hükmünde kararnamenin kabulüne ilişkin kanunun hükümleri, bu fıkrada belirtilen kişiler bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ilgili kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılacak.

Söz konusu personelden bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren on gün içerisinde göreve başlamayanlar çekilmiş sayılacak. Bu kapsamda göreve başlayanlara, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenecek.

Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamayacak. Bu personelin görevlerine iadesi, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihte bulundukları yöneticilik görevi dışında öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara atanmak suretiyle de yerine getirilebilecek. Buna ilişkin işlemler ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından yürütülecek.

İade edilen kişilerin kurumlarına göre dağılımları şöyle:

“Diyanet İşleri Başkanlığı 30, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu 1, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü 1, Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü 1, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 6, Milli Eğitim Bakanlığı 1, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 58, Hava Kuvvetleri Komutanlığı 27, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 15, Yükseköğretim Kurumları 8.”

4 VALİ YARDIMCISI VE 4 KAYMAKAM İHRAÇ EDİLDİ

Kararname kapsamında 4 vali yardımcısı ve 4 kaymakam ihraç edildi.

 
199 AKADEMİSYEN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

KHK ile 199 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı.

701 sayılı KHK ile 18 barış imzacısı akademisyen daha ihraç edildi. İhraç edilen toplam barış akademisyeni sayısı 404’e, iş kaybına uğrayan imzacı sayısı ise 516’ya çıkmış oldu.

son-ohal-khk-si-yayimlandi-18-bin-632-kisi-gorevlerinden-ihrac-edildi-484357-1.

BARIŞ AKADEMİSYENLERİNE SORUŞTURMA BAŞLATAN ESKİ REKTÖRE DE İHRAÇ

KHK ile Dokuz Eylül Üniversitesitesi’nde (DEÜ) “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisini imzalayan akademisyenler hakkında soruşturma başlatan eski rektör Adnan Kasman ihraç edildi. Kasman hakkında başlatılan “FETÖ” soruşturması kapsamında görevinden uzaklaştırılmıştı.

SEÇİMDEN ÖNCE HAZIRLANMIŞ

KHK’nin seçimden önce 4 Haziran’da hazırlandığı ve kaldırılan Bakanlar Kurulu imzasıyla yayınladığı ortaya çıktı.

Son OHAL kararnamesi, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle kaldırılan Bakanlar Kurulu imzasıyla yayınlandı. Resmi Gazete’ye göre KHK, seçim öncesinde (4 haziran) hazırlandı ancak bu sabah yayınlandı. KHK’de konuya ilişkin şu satırlara yer verildi; “701 sayılı KHK , Olağanüstü Hal Kanunu’nun 4’üncü maddesine göre, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nca 4/6/2018 tarihinde kararlaştırılmıştır…”

12 DERNEK, 3 GAZETE, 1 TV KAPATILDI

Kararname kapsamında 12 dernek, 3 gazete ve bir televizyon da kapatıldı.

KHK ile Özgürlükçü Demokrasi, Halkın Nabzı ve Welat gazeteleri ile Avantaj TV kapatıldı.

son-ohal-khk-si-yayimlandi-18-bin-632-kisi-gorevlerinden-ihrac-edildi-484320-1.

‘GEREKÇE’ DETAYI

Resmî Gazete’de yayımlanan 701 nolu KHK’nin 43’üncü sayfasında yer alan ihraçlar bölümünde, ihraca gerekçe bölümünün de yer alması dikkat çekti.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü başlığında yer alan ihraçlarda, kişilerin neden ihraç edildiklerinin gerekçeleri de not düşüldü. Buna göre, 5 kişinin adının yer aldığı listede, 4 kişi kurum kanaati, 1 kişi ‘sosyal medya’ gerekçe gösterilerek ihraç edildi.

İhraçların Listesi işin aşağıdaki pdf dostyasını tıklayın

ihraçlar  PDF