36637558_2576905292335220_2463578011031568384_n.jpgKURD-HA (ANK)-Son 10 gündür Batı Kürdistan’da (Rojava) Suriye rejimi ile birtakım anlaşmalar yaptığına dair iddialar dolaşıyor.

Demokratik Birlik Partisi’nin de (PYD) çatı yapılanması olan Demokratik Toplum Hareketi (TEV – DEM) ise iddiaların gerçekdışı olduğunu ve Şam ile herhangi bir anlaşma olmadığını belirtiyor.

KUR-HA’ya konuşan TEV – DEM yönetiminden Abdusselam Ahmed, Şam ile ciddi bir diyaloğları olmadığını söyledi.

Suriye krizinin konuşularak çözülmesi gerektiğini kaydeden Ahmed, “Biz daha önce de çözüm için diyaloğa hazır olduğumuzu söylemiştik” dedi.

Suriye Kürt Sol Partisi Genel Sekreteri Salih Gedo da, diyaloğa açık olduklarını belirterek, şartlarının, Şam’ın “Kürtler’in haklarını uluslararası hukuka göre tanıması” olduğunu ifade etti.

Rejimle yürütülecek diyaloğa tüm Kürt siyasi tarafların katılması gerektiğinin altını çizen Gedo, “Çözüm için diyaloğa tüm Kürt siyasi taraflar katılmalı. Çünkü bu milletimizin kaderini tayin etme meselesidir” diye konuştu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Rojava Özerk Yönetimi’nden Foza Yusuf ise, “Rejimin geçeklerin üstünü örtmek için propaganda yaptığını ve bu şekilde halkın kendisine inanmasını beklediğini” kaydetti.