36723634_2576915995667483_8116861755574976512_n.jpgŞILAN DERSIMI-mezopotamya24.com
Norveç hükümeti, iltica talebinde bulunan ağır hasta siyasetçi Gülizar Taşdemir’i, hak ihlalleri ve işkence haberleriyle gündemden düşmeyen Türkiye’ye teslim etti. Taşdemir’in sınır dışı edilmesini kınayan TJK-E, Kürt halkına Norveç konsoloslukları önünde protesto etme çağrısı yaptı.

Yaklaşık 27 yıl boyunca Kürdistan dağlarında gerilla olarak mücadele eden Gülizar Taşdemir, rahatsızlıklarından dolayı tedavi olabilmek için 2015’te Norveç’e iltica başvurusunda bulundu. Norveç makamları tarafından iltica başvurusu reddedilen Taşdemir, bu yüzden Almanya’ya geçerek orada yeniden iltica etmek istedi. Fakat Dublin anlaşması gereği iltica başvurusu reddedilen Taşdemir, Almanya tarafından geldiği ülke olan Norveç’e iade edildi. Ağır sağlık sorunları olan Taşdemir, yoğun tepkilere ve Türkiye’deki faşist baskı koşullarına rağmen dün sınır dışı edildi.

Mülteci hakları açısından tehlike işareti

Ağır hasta olan Gülizar Taşdemir’in el ve ayaklarından bağlanarak bir askeri uçak ile Türkiye’ye teslim edildiği belirtiliyor. İnsan hakları, özgürlükler ve hukukun ortadan kaldırıldığı Türkiye’ye yapılan bu sınır dışı işlemi, mülteci hakları açısından yeni ve tehlikeli bir duruma işaret ediyor.

TJK-E’den kınama

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Taşdemir’in sınırdışı edilmesini kınayarak “Başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı Norveç Konsoloslukları önünde protesto etmeye çağırıyoruz” dedi.

TJK-E, Türkiye’ye iadesi gerçekleştirilmeden önce yaptığı açıklamada, Taşdemir’in yasaların kurbanı edilmek istendiğine dikkat çekmiş ve acil eylem çağrısı yapmıştı. Sınır dışı kararının durdurulmasını isteyen TJK-E, “Türkiye’de halen OHAL uygulamaları mevcuttur. Tek adam rejiminin yaydığı korku ikliminde siyasi kimliği olmayan insanlar dahi yaşam güvencesine sahip değilken, siyasi kimliğiyle bilinen Taşdemir’in yaşam güvencesinin olmadığı aşikardır” açıklamasında bulunmuştu.